avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Activitate maria.miron

Activitate maria.miron

Buna ziua!
Doresc sa va intreb dupa incetarea CIM cand salariatul cere adeverinta de vechime, nu e normal sa cuprinda primele sau sporurile?
Intrucat am lucrat pe 2 proiecte diferite intr-o multinationala, iar in adeverinta au fost cuprinse doar salariile brute. Nu vreau sa ajung la pensie si sa mi se ofere o pensie diminuata pe acest pretext ca au lipsit primele si sporurile
Ce imi recomandati sa fac?
Buna ziua! Doresc sa va intreb daca doresc sa ma relochez in Bucuresti pentru un job care ma motiveaza, angajatorul imi poate plati relocarea, cum ar fi de la Sibiu la Bucuresti?
Am citit legea care prevede doar in cazul in care beneficiezi de somaj, ti se plateste relocarea pe o distanta de peste 50 km.
Am avut un interviu cu un potential angajator care imi promitea ca imi deconteaza 50% din transportul in drum spre serviciu de pilda, dar astepta ca sa stiu pe de rost chiriile din Bucuresti. Pentru numele lui Dumnezeu, cand spui Bucuresti clar te gandesti ca totul este scump acolo. Ceea ce i-am si spus si ca am 6 ani experienta in campul muncii, plus 2 ani si jumatate de voluntariat. Lucru care n-a contat pentru domnia ei ca recrutoare si ca nu sunt suficient de motivata, ceea ce mi s-a parut absurd ca mi-am rupt din timpul meu liber niste ore pentru interviu si sa caut un loc linistit sa sustin interviul on-line si telefonic.
Nu pot intelege oamenii acestia de HR. Ma intereseaza un job in Bucuresti si ei vor sa ma duc in persoana la fiecare interviu si cand le spun ca ma costa mult si nu imi pot permite din punct de vedere financiar, ma considera ca sunt o snoaba si o ingamfata ca nu vreau sa ies din zona mea de comfort. Eu ma gandesc la banii mei intrucat si in orasul natal am taxe si utilitati de platit si nu imi pot permite sa ma duc de fiecare data la destinatie doar ca sa primesc mailul "ca nu intruniti calitatile si cerintele necesare postului".
Sunt si alte solutii din punct de vedere legal pentru a ma sfatui, va rog?
Daca am fost obligata sa-mi semnez demisia, conform deciziei de contestare a CIM pot actiona in instanta pentru a-mi obtine dreptul la somaj?
Am raportat problema la HR, unde le-am explicat in scris ca 2 greseli au fost din cauza sefilor care n-au explicat procedurile clar si fiecare imi spunea doar o frantura de informatie, iar o greseala a fost din partea mea ca nu am intrebat pe care doar pe aceasta am sustinut-o. Nicio sansa angajatii nu au drepturi. Totusi am copia contestatiei care am depus-o la HR si am inregistrat cu telefonul discutia cand ridicam decizia si in care spunea ca desfacerea CIM nu era pe motiv disciplinar