avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Activitate AdrianOrosz87

Activitate AdrianOrosz87

Buna Seara,

Am si eu o problema:
Azi am primit un plic de la judecatorie cum ca s-a deschis un dosar civil impotriva mea in vederea recuperarii unor datorii la un operator GSM. Am fost dat in judecata de catre firma de recuperare, datoria mea fiind deja administrata de ei.

Acum problema:
1.Eu nu am stiut de existenta contractului (este din 2015)
2.Contractul este pe numele meu, dar semnatura nu este a mea
3.Mai mult decat atat este si un proces verbal cum ca am primit si mi-au fost instalate la adresa echipamente tv/net/fix. Pe proces verbal apare aceasi semnatura( nu a mea)
4. Adresa de facturare si corespondenta este trecuta ca si adresa magazinului unde a fost intocmit contractul, asadar nu am primit nici o factura si nici o instiintare pana azi.

Asadar..am fost in bezna pana azi cand am primit plicul cu instiintarea respectiv copie dupa contract si copii dupa facturi.M-am pus sa fac niste investigatii si am aflat cine a semnat in locul meu (o cunostiinta care a lucrat acolo si a avut access la actele mele de identitate, eu la vremea aia fiind clientul acelui operator, avand un contract incheiat de mine, de care stiam..etc. Avea actele mele scanate si copii de la acest contract)

Am sunat la firma de recuperare, dorind sa le zic aceasta patanie, dar abia luni o sa am cu cine discuta)

Acum intrebarile mele sunt:
Pot in vreun fel proba ca aceea nu este semnatura mea, cu alte contracte din aceeasi perioada si contracte noi..sau in vreun fel? Iar facand acest lucru sa ii determin sa renunte la acuzatii si pretentii banesti?

Nu as vrea sa ii fac rau nici celui care a facut asta, fiind o cunostiinta..inteleg de ce a facut-o, nu s-a folosit de echipamente. A facut-o ca stateau sefii cu gura pe el, pt target de vanzari.
Ce se intampla cu el in situatia in care eu ma apar, scotand la iveala ce s-a intamplat.

Multumesc Anticipat!
Buna ziua,

Am fost implicat intr-un accident de circulatie, vinovatul avand o masina inmatriculata in Anglia. Asigurare si carte verde valabile. In momentul accidentului s-a incercat contactarea polititiei, acestia nu s-au deplasat deoarece nu au fost victime.Am incheiat constatul amiabil, ulterior m-am dus si la politie. Am primit raspuns de la politie ca acel constat tine loc de Proces Verbal.

Am facut demersurile necesare pt a deschide un dosar de dauna, prin BAAR am gasit corespondentul in Romania si am deschis dosar. Am primit termen 6 saptamani pt un raspuns din partea lor cu privire la valabilitatea cartii verzi. De mai bine de 2 saptamani dupa expirarea termenului si multe insistente telefonice..inca nu am raspuns. Vinovatul nu s-a prezentat in Anglia la societatea lui de asigurari pt recunoasterea vinovatie. (Vinovatul este cetatean roman). Cel mai probabil nici nu se va prezenta.

Stiu acest lucru deoarece am deschis un dosar si la societatea lui de asigurari, acestia informandu-ma ca au incercat contactarea lui de mai mult de 16 ori. Pe mine m-a blocat, nu pot sa il contactez, lor nu le raspunde, raspuns nu primesc din nici o parte...eu ce pot sa fac acum?

Data accident 05.01.2019. Data prezenta 11.03.2019.
Termenul de 6 saptamani in care societatea romaneasca (corespondentul asiguratorului din Anglia) se obliga sa furnizeze un raspuns a expirat in 15.02.2019.

Singurele raspunsuri care le-am primit explica cum ca din cauza ca nu se poate confirma evenimentul cu vinovatul respectiv vinovatia acestuia, asiguratorul englez intarzie in formularea unui raspuns.

Raspunsul celor din Anglia este similar, se asteapta confirmarea incidentului, confirmare care trebuie facuta de catre vinovat.

Pana una alta eu mi-am reparat masina din banii mei conform devizului de reparatii facut in urma constatarii de dauna. Societatea corespondenta a trimis evaluator.

M-a costat 15000 Ron..ce pot eu sa fac pt a avea o sansa de a recupera acesti bani.

Mentionez ca am filmare de pe camera de bord, am poze precum si copii de pe polita de asigurare a vinovatului si poza cu documente de identificare (permis/pasaport/CI)

Multumesc anticipat