avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi
Forum Activitate busu.elena

Activitate busu.elena

Buna ziua, am avut in 2019 si 2018 cateva contracte pe persoana fizica cu institutie publica (casa de cultura), am tinut ateliere de arta in cadrul festivalurilor organizate de ei. Am contracte de colaborarea in care e specificat ca : din valoarea contractului se retine si se vireaza contributiile obligatorii si impozitul in cota de 10%. Acesti 10% mi-au fost retinuti din suma bruta la fiecare plata. Am intrebat de fiecare data secretara daca mai e nevoie de ceva, adica sa merg undeva si sa declar/platesc alte taxe. Ei mi-au spus ca nu e nevoie de nimic, ei platesc pentru mine acesti 10%.
Cand a venit pandemia, mi-am pus intrebarea daca sigur aceste venituri exista, declarate si platite pe numele meu, daca mai era nevoie de ceva in plus si daca nu e tarziu sa revad acum contractele si sa depun ceva declaratii cu intarziere, ca sa nu fiu trasa la raspundere dupa aceea sau sa pot beneficia de ceva ajutoare daca ma voi incadra cu veniturile obtinute din aceste contracte.
Exista un site, sau pot merge undeva sa vad ce venituri sunt declarate? sau am facut o prostie si m-am bazat pe spusele secretarei si trebuia sa merg si sa le declar eu?
Va multumesc
Buna ziua, sunt artist plastic, dar am și un job in alt domeniu part time. Ca toti artistii plastici, incerc sa imi vand picturile pe situri/galerii specializate. Reuseam sa vand maxim 1 lucrare pe luna. De cateva luni am inceput sa vand mai mult, intr-o luna ma ajuns la suma de 3000 euro, dar in medie vand de 500-1000 euro. Inainte sa realizez aceste venituri, stiam ca nu am nevoie de o forma juridica, pot depune declaratia o data pe an si sa platesc 10% impozit. Dar de 3 luni am reusit sa vand mai mult, nu stiu daca asa va fi in continuare, m-am gandit ca poate exista un plafon de care daca trec trebuie sa-mi fac pfa sau e suficient sa depun declaratia unica la incheierea fiecarui an si sa platesc cei 10%?
Va multumesc