avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Activitate andreicsm

Activitate andreicsm

Buna ziua, cerera a fost formulata catre "Doamna Administrator", iar opinia juridica este formulata catre Asociatia de proprietari ca raspuns la solicitarea formulata din partea Asociatiei cu urmatoarea tema: Dl. ....... in calitate de persoana interesata a formulat o cerere adresata Asociatiei prin care solicita "recalcularea debitului restant prin scaderea sumelor prescrise .....inainte de luna ..... " Precizez ca, cererea a fost formulata catre " Doamna Administrator"
Raspunsul primit la cererea depusa este o copie dupa aceasta opinie juridica.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ionut, eu nu am spus nicioadata ca nu o sa platesc debitele restante. Fiecare dintre noi la un moment dat in viata ne putem confrunta cu anumite probleme independente de noi care sa duca la acesta imposibilitate de plata.
D-na Cristina va multumesc pentru raspunsuri, dar daca semnatura este cea a Administratorului, atunci datele problemei se schimba?
D-na Cristina Hortensia CIUREA, ca sa concluzionam intreaga discutie, la momentul actual exista vreo cale prin care pot contesta suma platita pentru avocat?
Stiti cum este, fiecare interpreteaza in felul lui legea. Oricum toate legile sunt facute de asa fel incat sa fie interpretabile.
Legal aministratorul avea dreptul sa inteprinda aceasta actiune? Va rog daca puteti sa oferiti un raspuns clar. De altfel si raspunsul oferit de catre avocat Asociatiei la cerera depusa de catre mine, a fost copy-paste cu art. din legea 230/2007, actualmente 196/2018. Daca apelezi la un avocat te intereseaza sa iti spuna cum se aplica acele articole din lege, ca asa stim si noi sa citim.
"Faptul ca administratorul a mers si a consultat avocatul juridic nu este egal cu" a angajat avocatul", eu am proprietatea termenilor."

Sa-mi fie cu iertare, dar nu prea inteleg. Daca administratorul a fost cel care a mers la avocat si to el a platit din banii asociatiei, atunci cum se numeste acest serviciu pe care el l-a facut?
Administratorul din ce fonduri a achitat onorariul avocatului?

"Nu exista nicio lege are sa il oblige sa va consulte pe dvs. inainte de a apela la un avocat, va spun cum stau lucrurile juridic, nu cum credeti dvs."

Dar exista vreo lege care administratorului ii da acest drept?

"Ar trebui sa multumiti pentru consulatia primita gratis si pe viitor sa fiti mai atent ce cereri adresati, pentru ca trebuie sa fiti constient ca nu doar Asociatia are obligatii fata de dvs., ci si dvs. aveti obligatii in egala masura."

Din cate am observat acesta este un forum, unde fiecare poate dezbate diferite probleme. Daca nu doriti sa oferiti consultanta gratis, atunci nu interveniti in subiect. Fiecare este liber sa decida pentru el si sa faca ce vrea!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
D-na Cristina Hortensia CIUREA, administratorul a fost persoana care a mers si a consultat avocatul. Din cate cunosc acesta nu poate fi mandatat de catre Presedinte sau de un alt membru din consiliu sa faca acest demers, nu are o astfel de calitate care sa-i ofere acest drept prin functia pe care o desfasoara. Daca gresesc va rog sa ma corectati!

Asa cum am mai spus si ma repet, administratorul trebuia sa formuleze un raspuns general prin care sa-mi spuna ca nu este de competenta lui sa hotarasca care datorii pot fi prescrise si sa ma informeze inainte de costul avocatului. Nu contest faptul ca trebuia consulat un avocat, eu contest faptul ca trebuia sa cunosc dinainte costul acestuia. Ce faceam daca avocatul costa 1000 lei. D-voastra vi se pare normal? Mai ales ca noi nu ne aflam intr-un litigiu!!! Era pur si simplu o cerere adresata, la care asteptam un raspuns din partea lor.

Mai mult de atat acesta stia ca a fost inscris un privilegiu imobiliar pentru o parte din datorii si ca in conditiile acestea nu se pot prescrie datoriile. Precizez ca de acest privilegiu imobiliar eu la momentul la care am depus acea cerere nu am stiut, deoarece nu s-a facut comunicarea pentru el si nici asociatia nu m-a informat de acest lucru.

Privilegiul imobiliar de cine trebuie radiat? Si costurile de radiere cine ar trebui sa le suporte?
In prima faza nu trebuia sa-mi formuleze un raspuns prin care sa-mi spuna ca nu este de competenta lor si sa ma informeze ca trebuie consultat un avocat si costul. Atata timp cat eu am platit acest onorariu mi se parea normal sa fiu si eu prezent la consulatie. De unde stiu eu acum daca in cadrul acelei consulatii platite de catre mine nu s-au discutat si alte probleme ale asociatiei. Cum pot contesta suma?
Cererea initiala a fost facuta pentru recalcularea debitului restant prin scaderea sumelor prescrise, conform art. 2517 NCC. Ulterior am achitat in totalitate debitul restant pana la zi. Dupa ce am achitat am observat pe lista de plata si aceasta suma, iar cand am intrebat ce reprezinta mi-a spus ca este costul pentru raspunsul avocatului. Pentru acesta suma trebuia sa se taie chitanta separata?