avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Activitate Ederin

Activitate Ederin

Răspuns la discuția Concediu crestere copil
Nu am inteles in conformitate cu ce articol/mentiune din codul fiscal nu se impoziteaza cele 3 zile lucrate , in care am obtinut venituri. Eu stiam ca se impoziteaza orice venit in calitate de salariat oricat de mic ar fi.
Insa ma bucur daca se ia in calcul la indemnizatie venitul neimpozabil aferent celor 3 zile lucrate, respectiv 1 zile din luna oct.
Va multumesc mult de tot pentru raspuns! Tot binele, sanatate!
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
De la contabilitate mi s-a spus ca pentru cele 3 zile lucrate in martie 2019, nu se percepe impozit deoarece venitul este prea mic (imi ramane net 454 lei). Prin urmare, luna martie nu se ia in calcul la indemnizatie deoarece nu am inregistrat venituri impozabile? Asta inseamna ca nici octombrie 2017, avand doar 1 zi lucrata? Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Perioada eligibila : mai 2017 - aprilie 2019

Perioada luata in calcul : mai 2017 - octombrie 2017 (6 luni) ; Septembrie 2018 - martie 2019 (7 luni) .. total 13 luni

In speta, beneficiati de indemnizatia pentru CCC.

Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti daca pot beneficia de concediu crestere copil, data nasterii fiind in jur de 20 aprilie 2019 , iar eu am lucrat cu contract 5 sept 2018-5 martie 2019(am demisionat in 6 martie 2019) , 6.12.2015- 2.10.2017, in celelalte luni - august 2018 - 2 .10. 2017 neavand venituri. Si nici nu beneficiez de concediu de maternitate avand in vedere faptul ca am demisionat inainte de nasterea copilului. Va multumesc mult pentru raspuns!