avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2012 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti daca pot beneficia de concediu crestere copil, data nasterii fiind in jur de 20 aprilie 2019 , iar eu am lucrat cu contract 5 sept 2018-5 martie 2019(am demisionat in 6 martie 2019) , 6.12.2015- 2.10.2017, in celelalte luni - august 2018 - 2 .10. 2017 neavand venituri. Si nici nu beneficiez de concediu de maternitate avand in vedere faptul ca am demisionat inainte de nasterea copilului. Va multumesc mult pentru raspuns!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:24, 16 Martie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Perioada eligibila : mai 2017 - aprilie 2019

Perioada luata in calcul : mai 2017 - octombrie 2017 (6 luni) ; Septembrie 2018 - martie 2019 (7 luni) .. total 13 luni

In speta, beneficiati de indemnizatia pentru CCC.
De la contabilitate mi s-a spus ca pentru cele 3 zile lucrate in martie 2019, nu se percepe impozit deoarece venitul este prea mic (imi ramane net 454 lei). Prin urmare, luna martie nu se ia in calcul la indemnizatie deoarece nu am inregistrat venituri impozabile? Asta inseamna ca nici octombrie 2017, avand doar 1 zi lucrata? Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Perioada eligibila : mai 2017 - aprilie 2019

Perioada luata in calcul : mai 2017 - octombrie 2017 (6 luni) ; Septembrie 2018 - martie 2019 (7 luni) .. total 13 luni

In speta, beneficiati de indemnizatia pentru CCC.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este adevarat ... vi se iau in calcul si lunile in care nu vi se retine impozit.
Nu am inteles in conformitate cu ce articol/mentiune din codul fiscal nu se impoziteaza cele 3 zile lucrate , in care am obtinut venituri. Eu stiam ca se impoziteaza orice venit in calitate de salariat oricat de mic ar fi.
Insa ma bucur daca se ia in calcul la indemnizatie venitul neimpozabil aferent celor 3 zile lucrate, respectiv 1 zile din luna oct.
Va multumesc mult de tot pentru raspuns! Tot binele, sanatate!
Ultima modificare: Vineri, 15 Martie 2019
Ederin, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este vorba despre calculul salariului ....

art. 78 C.fisc. - Determinarea impozitului pe veniturile din salarii și asimilate salariilor
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Martie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt eligibila pentru indemnizatie ccc daca mi-am dat demisia inainte de a naste? irinaghi irinaghi Buna ziua, daca am lucrat cu CIM in mod constant in ultimii ani, dar imi dau demisia cu doua luni inainte de a naste, mai sunt eligibila pentru indemnizatie ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie ccc Georgiursadan Georgiursadan Am fost studenta la zi din 2012 pana in 2017 septembrie 30.In 9 octombrie 2017 m-am angajat cu 8 ore iar acum sunt insarcinata in 3 luni urmeaza sa nasc in ... (vezi toată discuția)
Indemnizație sarcina Cristinakst Cristinakst Am 25 de saptamani de sarcina. Iar eu îndeplinesc 1 an la locul de muncă pe 1 aprilie. Pot beneficia de indemnizație? Cum pot? (vezi toată discuția)