avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie ccc
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie ccc

Am fost studenta la zi din 2012 pana in 2017 septembrie 30.In 9 octombrie 2017 m-am angajat cu 8 ore iar acum sunt insarcinata in 3 luni urmeaza sa nasc in martie 2019.Daca demisionez in 01.12.2018 beneficiez de indemnizatie ccc dupa nastere sau trebuie sa achit pana in momentu nasterii contributiile la sanatate si impozit?Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:01, 22 Septembrie 2018
Aprilie 2017 - martie 2019 este perioada eligibila pentru CCC

aprilie 2017 - noiembrie 2018 ,perioada luata in calcul (20 de luni)

In speta, beneficiati de indemnizatia pentru CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil Ederin Ederin Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti daca pot beneficia de concediu crestere copil, data nasterii fiind in jur de 20 aprilie 2019 , iar eu am lucrat cu contract 5 ... (vezi toată discuția)
Indemnizație creștere copil Ionut 21 Ionut 21 Bună ziua! Sunt însărcinată și urmează să nasc în luna mai 2019. Pot beneficia de concediu de creștere a copilului dacă în ultimii 2 ani anteriori ... (vezi toată discuția)
Ccc dupa somaj Tinnna29 Tinnna29 Buna ziua,am lucrat la o firma din 2016 pana in august 2018 cand a intrat in insolventa,din august pana in februarie am fost in somaj,iar dupa finalizarea ... (vezi toată discuția)