Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație sarcina
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație sarcina

Am 25 de saptamani de sarcina. Iar eu îndeplinesc 1 an la locul de muncă pe 1 aprilie. Pot beneficia de indemnizație? Cum pot?
Banuiesc ca o sa nasteti dupa data de 1 Aprilie, nu?
Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului nu are relevanţă plata contribuţiilor de asigurări sociale, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

OUG nr.111/2010:
Art. 2

(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, au realizat timp de cel puțin 12 luni venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum și de o indemnizație lunară.
......

1. Care este data prezumata a nasterii?

2. Ce statut ati avut în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului?
Data nasterii ar fi 17 mai.
Am fost plecată in afara in oct 2018 pana in martie 2019.
In anul 2018 am lucrat din iunie pana pe 1 octombrie.
Cornel Vasile, Consilier juridic
iunie 2018 - mai 2020 este perioada eligibila pentru CCC

iunie 2018 - septembrie 2018 (4 luni) - perioada care se ia in calcul

In afara ati lucrat legal? Daca da, unde ?

aprilie 2019 - mai 2020 (14 luni) - perioada luata in calcul

total : 18 luni ... situatie in care beneficiati de indemnizatia pentru CCC
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am lucrat legal. La o agenție, unde ne trimitea într-o fabrică.

Cornel Vasile a scris:

iunie 2018 - mai 2020 este perioada eligibila pentru CCC

iunie 2018 - septembrie 2018 (4 luni) - perioada care se ia in calcul

In afara ati lucrat legal? Daca da, unde ?

aprilie 2019 - mai 2020 (14 luni) - perioada luata in calcul

total : 18 luni ... situatie in care beneficiati de indemnizatia pentru CCC