avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație sarcina
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație sarcina

Am 25 de saptamani de sarcina. Iar eu îndeplinesc 1 an la locul de muncă pe 1 aprilie. Pot beneficia de indemnizație? Cum pot?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:44, 7 Februarie 2020
Banuiesc ca o sa nasteti dupa data de 1 Aprilie, nu?
Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului nu are relevanţă plata contribuţiilor de asigurări sociale, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

OUG nr.111/2010:
Art. 2

(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, au realizat timp de cel puțin 12 luni venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum și de o indemnizație lunară.
......

1. Care este data prezumata a nasterii?

2. Ce statut ati avut în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului?
Data nasterii ar fi 17 mai.
Am fost plecată in afara in oct 2018 pana in martie 2019.
In anul 2018 am lucrat din iunie pana pe 1 octombrie.
Ultima modificare: Joi, 6 Februarie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
iunie 2018 - mai 2020 este perioada eligibila pentru CCC

iunie 2018 - septembrie 2018 (4 luni) - perioada care se ia in calcul

In afara ati lucrat legal? Daca da, unde ?

aprilie 2019 - mai 2020 (14 luni) - perioada luata in calcul

total : 18 luni ... situatie in care beneficiati de indemnizatia pentru CCC
Ultima modificare: Joi, 6 Februarie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am lucrat legal. La o agenție, unde ne trimitea într-o fabrică.

Cornel Vasile a scris:

iunie 2018 - mai 2020 este perioada eligibila pentru CCC

iunie 2018 - septembrie 2018 (4 luni) - perioada care se ia in calcul

In afara ati lucrat legal? Daca da, unde ?

aprilie 2019 - mai 2020 (14 luni) - perioada luata in calcul

total : 18 luni ... situatie in care beneficiati de indemnizatia pentru CCC


Alte discuții în legătură

Buna ziua ,am rămas gravidă cand aveam o lună de la angajare ... Iulia Sîrbu Iulia Sîrbu Buna ziua ,am rămas gravidă cand aveam o lună de la angajare . Problema este că nu voi beneficia de indemnizația pentru creșterea copilului ,deoarece eu ... (vezi toată discuția)
Cumpărare trei luni retriactiv BoangherMihaela BoangherMihaela Bună ziua ! Nora mea care va naşte in iunie geneni nu va face un an de la angajare, va avea doar 11 luni . Intrebare : exista posibilitatea să poată ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie Andreea120 Andreea120 Buna ziua sunt insarcinata in 8 saptamani si as vrea sa stiu daca întrerup acum contractul de munca mai pot primi indemnizație? (vezi toată discuția)