avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1891 soluții astăzi
Forum Activitate Ionita M.

Activitate Ionita M.

Buna seara, cumnatul si sotia care detin in urma succesiunii 50% din valoarea unui apatament cumparat anterior in comun, li s-a cerut pentru de catre instanta certificatul fiscal cu valoare de impunere, deci se va calcula pe cota de 50% sau pe tot apartamentul , aceasta valoare de impunere?
Va multumim, daca cineva stie sa ne lamureasca.



Buna seara, va multumesc mult , cumnatul si sora lui (sotia mea ), doresc sa valorifice acel 50%, ce le revin legal din acel imobil(apartament), dar acea persoana care detine cealalta jumatate , nu doreste acest lucru (adica vanzarea apartamentului), si nici nu are posibilitatea sa cumpere jumatatea detinuta de sotia si cumnatul meu , va rog sa ne indrumati cum se procedeaza , actualmente cumnatul si sotia sunt foarte bolnavi(ciroza hepatica ), si au nevoie de bani.
Va multumim foarte mult.
Buna ziua, sotia si cumnatul meu ,sunt propietari ca urmare a dezbaterii succesorale si detin in propietate 50% dintrun apartament . Cealalta jumatate din apartament este detinuta in propietate de o persoana care nu are nici o legatura de sange cu sotia si cumnatul meu. Intrebarea este, daca se poate vinde la licitatie apartamentul , in cazul in care una dintre parti nu doreste sa paraseasca imobilul .
Va multumesc, astept raspuns.