avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate GrigoreC

Activitate GrigoreC



Nyna44 a scris:

Domnule grigorec. Admin. asociaţiei de proprietari avea obligaţia de a vă comunica contul şi banca pt. a plăti utilităţile şi detaliat suma de plată, conform unei cereri.Nu vă trebuie avocat.



Multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri.

Am citit si eu vestita lege 196/2018, dar e oribil de incomplet si vag ce scrie acolo.

Faptul ca nu locuiesc in Romania nu imi anuleaza dreptul de a contesta listele si nici nu am cum, fizic sa ajung in tara, luna de luna, sa verific DACA s-au afisat listele, ca sa ma pot bucura de dreptul de a le contesta.

Inteleg ca am si "parti comune" in obligatiile mele si de asta ma achit, dar cum anume sa fie obligat administratorul sa-ti comunice banca si contul, dar nu si sumele de plata?

Chiar si asa, daca au semnat si au stampilat adresa mea din 2014 si nu mi-au raspuns ca "asa ceva nu se poate" , atunci inseamna ca au acceptat (fie si tacit) ca acesta va fi modul de comunicare.

Pana la urma, daca esti administrator/presedinte de buna credinta, vrei sa primesti banii lunar, nu sa deschizi actiuni in instanta periodic, nu ?

Da, am in original exemplarul adresei mele catre Asociatie, cu stampila si semnatura lor.

Da, am si mesajele ulterioare, pe mail, in care le-am cerut sa-mi comunice sumele de plata.

Nu, nu am primit un raspuns (pozitiv sau negativ) cu privire la adresa scrisa si nici la email-uri, nici in termenul legal, nici pana acum.

Intelegere amiabila nu mai am cum sa obtin cata vreme am fost chemat la judecata cu termen si toate cele.

De asemenea, cum de sunt chemat in judecata acum (2019) cand notificarea privind plata a fost facuta in 2018 (in primavara) de pe o adresa de mail anonima (adresa administratorului probabil (de exemplu gigimary@yahoo.com), dar nu adresa Asociatiei de Proprietari)?

Adica notificarea nu se face tot la adresa de corespondenta legala , printr-un plic normal, la care sa vezi cine si ce iti trimite ?

Mi se pare foarte dubios comportamentul asta si ma-ngrozesc daca Legea 196/2018 (sper ca asta e) este tot ce reglementeaza functionarea unor asemenea asociatii.
Am parasit Romania pentru un post in strainatate in anul 2014, iar cand am parasit tara, am inregistrat la Asociatia de Proprietari o adresa in care i-am anuntat ca plec din tara pe termen lung.

Le-am oferit date clare de contact : email si telefon (pe care le aveau deja, dar am zis sa am si eu la mana o dovada scrisa ca i-am instiintat) si i-am rugat sa-mi trimita lunar listele de plata, pentru a putea achita online, in contul asociatiei.

Insa nu mi s-a comunicat nimic, niciodata.

Locuinta este goala, nelocuita si nu am pe nimeni in Bucuresti, care sa-mi comunice ce se afiseaza la avizier.

La un moment dat, imi comunica pe mail (in 2018) o notificare de plata cu mai multe luni si (bineinteles) penalitati.

Normal ca m-am intrebat, cum anume sa mi se puna penalitati, cata vreme nu mi s-a comunicat lunar ce am de platit.

Asociatia comunica cu toti furnizorii si autoritatile prin email (ba chiar i s-au cumparat administratorului un laptop si un teleofn mobil pentru acest scop) dar din pacate, nu se procedeaza la fel si pentru proprietari.

Pentru a evita orice probleme, am facut imediat trasfer si am platit tot ce am putut plati asa rapid (vreo 5 sau 6 luni de intretinere) .

Nu am platit penalizarile pentru ca mi s-a parut complet injust sa mi se puna penalizari la niste sume care nu mi-au fost comunicate (nu mai spun ca NIMENI nu locuieste in apartament si nu exista niciun fel de consum la nimic)

Le-am raspuns la respectivul email si le-am cerut inca o data sa-mi comunice lunar listele de plata, pentru a putea plati la timp si pentru a putea beneficia si de dreptul de a contesta listele, in termenul legal de 10 zile de la comunicare.

Nu am primit niciun raspuns.

In schimb acum, primesc citatie (in provincie, unde am adresa de domicilu) cum ca sunt trimis in judecata pentru neplata intretinerii si mi se cer sumele de plata restante PLUS penalizari.

Din 2014 pana in 2019 nu mi s-a comunicat niciodata, in nicio luna, ce si cat am de plata.

Este normal asa ceva ? Ce pot face ? Exista in comunitatea noastra un avocat specializat in asa ceva ?

Eu nu am nimic impotriva sa-mi achit datoriile. De fapt, acum ca stiu sumele de plata, am transferat banii in tara pentru a plati imediat.

Totusi nu mi s-au comunicat listele de plata actualizate (2019), ci numai niste luni din 2018 . Ok ... ce sume mi s-au comunicat, le platesc, dar trebuie sa achit si penalizarile ?!

Eu platesc pentru ce mi s-a comunicat din 2018, dar nu stiu cat am de plata in acest an (2019) si ca atare penalizarile se tot aduna.

Asociatia pare ca face aceste lucruri in adins, pentru ca obtine bani pe care altfel nu ar avea de unde sa-i colecteze.

Oricum ... ideea este ca am nevoie de ajutor profesionist si as vrea sa stiu CE anume pot obtine, cu ajutorul unui avocat specializat pe asemenea spete.