avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1928 soluții astăzi
Forum Activitate aurelyan

Activitate aurelyan

Doresc sa achizitionez un teren in Branesti, teren care este la limita intravilanului cu extravilanul (vis-a-vis). Proprietarul are decat titlul de proprietate, fara cadastru, fara intabulare, fara nimic. Terenul vreau sa il iau pe credit, iar creditul mi se acorda numai daca terenul este intravilan...Proprietarul a mers la primarie pentru a obtine decizia de trecere in intravilan, dar mai dureaza...Ideea este ca vrem sa facem un precontract iar eu sa ii dau un avans modic (500 euro) dar daca decizia de trecere in intravilan va fii negativa, pica afacerea. Care sunt pasii care trebuiesc urmati dupa aparitia acestei decizii, in cazul in care ea va fii una favorabila?! Intreb pt. ca ahabar nu am despre tranzactii cu terenuri...
Grea geometria asta...Hai sa stabilim odata: daca e dreptunghi, atunci are LUNGIME, LATIME, si DIAGONALE care sunt egale. IPOTENUZA este latura care se opune unghiului drept (de 90 grade), iar CATETELE sunt laturile care formeaza unghiul drept, intr-un TRIUNGHI DREPTUNGHIC, deci in nici un caz ipotenuza nu e perpendiculara pe o cateta...Asa ca, daca impartim dreptinghiul in 2 triunghiuri dreptunghice dealungul diagonalei, atunci o sa avem doua triunghiuri congruente (egale) ale carui catete sunt lungimea si latimea triunghiului, iar ipotenuza este diagonala dreptunghiului.