avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate ann10

Activitate ann10

Astept rspunsul, care probabil va veni in30 de zile, dar , intre timp, am primit un mail care imi zice ca in termen de 10 zile de la primirea mesajului, voi fi obligata sa platesc 5 ron/zi pentru depozitare produsului la ei in sediu si ca in 6 luni daca nu il ridic il vor duce la casare.
Ma informeaza sa sunun curier sa vina sa ridice produsul si sa mi-l livreze.
Ce mai e de facut in afara de asteptat?
Am achizitionat un produs de ingrijire peronala, am deschis cutia , care era "sigilata" cu o bucata rotunda de banza adeziva care se putea lipi de multiple ori si dupa ce am citit cartea de utilizare a produsului, am constatat nu il pot folosi, motiv pentru care am cerut returnarea produsului. Precizez ca produsul era sigilat intr-un ambalaj plastifiat. M-am deplasat la sediul lor pentru a grabi procedurile de a recupera contravaloarea produsului, unde mi s-a spus sa il trimit prin curier si sa suport eu taxele de expediere, aici nimeni nu a dorit sa ma indrume catre departamentul service.ro, care figura la aceasta adresa, motiv pentru care am facut o reclamatie de la un calculator de la sediu si in maxim 5 minute m-a sunat un "reprezentat" de la departamentul service.ro sa preia produsul. Am revenit cu produsul, angajatul a deslipit "sigiliul"(bucata de scoth care se putea relipi de multiple ori) care s-a desprins cu usurinta, a verificat continutul si mi-a spus ca nu este sigilat produsul. In urma dezbaterii definitiei sigiliului, am concluzionat ca acea bucata adeziva de pe exteriorul cutiei era sigiliul si nu are nicio importanta faptul ca podusul este plastifiat si deci sigilat. Am primit raspuns pe mail produsul nu este sigilat sunt invitata sa il ridic de la sediul lor. Precizez ca nu exista un numar de contact pentru sesizare/reclamatie si nici pentru returnare, ceea ce face dificil procesul de returnare, practica care descurajeaza consumatorii sa isi ceara drepturile. Am facut reclamatie si la ANPC.
Aii intalnit situatii similare? Si daca da, care a fost verdictul?