avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1037 soluții astăzi
Forum Activitate rq2d3

Activitate rq2d3

@CipM
Nu avem uscatorii sau alt suprafete comune, doar subsolul pentru care am inteles ca platim si noi cei debransati...lucru normal...dar suma este exagerata...
Din cate am inteles eu pana acum circuitul este cam asa:
- SPAET emite o factura pentru o anumita cantitate de GCal asociatiei
- asociatia o trimite la ISTA pentru calcul individual
- ISTA scade din consumul total bransament(comunicat de SPAET) consumul inregistrat de repartitoare si rezulta consumul comun
- acum ca acest consum este impartit la suprafata totala a apartamentelor, dupa care observ ca fiecare ap va plati in functie de supr. si rezultatul operatiei anterioare, partea comuna

Consum Comun / Supr. totala apartamente condominiu = val unitate comuna
Supr ap * val unitate comuna * cost GCal = cost parti comune (154ron in cazul meu si 29ron coloanele izolate)

Aceast mod de calcul este dezavantajos pentru cei debransati si cu apartamente mari, dar nu cred ca asta este problema adevarata care genereaza aceste costuri exagerate, pentru ca daca am imparti acele 4.2 GCal consum comun la 10ap ar veni in final un cost cu partile comune mai mic cu 30 ron.

Noi am presupus ca ar fi un consum initial raportat de SPAET eronat...tinand cont ca toate lumea de pe scara se plange ca nu are caldura si plateste f f mult(facturi de 700+ ron pentru pensionari care incalzesc 1 -2 camere e f f mult)


CipM a scris:

In nota de consum scrie:
"Consum comun 61,16% = 4.273011 721,00 mp .....", este calculat ca 61.16% din "Consum total bransament"; "Consum comun" inseamna consum parti comune.
"Consum individual" este calculat ca diferenta intre "Consum total bransament" si "Consum comun"; "Consum individual" inseamna suma consumurilor individuale a apartamentelor bransate si debransate si caruia corespunde totalul de 2078,94 unitati inregistrate de repartitoarele de caldura din care ap dvs a 'inregistrat' (mai exact i-au fost alocate estimativ) 76,72 unitati. De aici rezulta cate GCac inseamna o unitate repartitor de caldura (uc) si nu invers (adica afirmatia mea e in contradictie cu afirmatia dvs "consumul inregistrat de calolimetre este de 2.713 GCal").

Eu v-am atras atentia ca mie mi se pare ceva in neregula. Poate gresesc. Daca dvs de acord cu ce scrie in nota de cosum, nu-i problema. Cel mult le platiti celor bransati caldura din apartamente, cu contor de bransament sau fara:) Daca in loc de 7 GCal estimati ati fi avut jumate, jumate ar fi fost si contributia dvs, adica vreo 90 de lei.
Ca idee, la noi un ap debransat de 65 mp a platit 15 lei caldura in ianuarie la un consum general echivalent cu cota pausal pt blocul dvs. Dar, precum am zis, poate aveti sala de fitness ceva ...

Daca cei bransati nu au caldura, asta e alta poveste. Informatia se adauga la motivele pt care sa sustineti instalarea unui contor de bransament. Poate reteaua dvs e dezechilibrata, infundata pe alocuri, cine stie ...


@latka
Va multumesc pentru raspunsul on-topic, o sa va urmam sfatul si o sa incercam intai la ANRSC.

@CipM
Multumesc pentru raspuns, cred ca acea suprafata reprezinta suprafata apratamentelor insumata, avem 4 ap de aprox 90mp si 6 ap de aprox 60mp.
Referitor la consum va spun ca nu are cum sa fie bine pentru ca nici nu este cald, vecinul de deasupra are 2/5 coloane calde, restul nu functioneaza.
Mesajul initial a fost trunchiat... mai jos este mesajul complet.

Buna seara,

Condominiul nostru din Drobeta-Turnu Severin nu este deservit de un contor de bransament, lucru care duce la facturi exagerate cu incalzirea. Consumul total pe condominiu este aproximat prin analogie cu un alt condominiu cu o suprafata emitenta aproximativa cu a noastra lucru care mi se pare ilogic/abusrd/ilegal(prin aceiasi analogie toti posesorii unui anumit tip de autoturism cu aceleasi performante la sfarsitul unei luni ar trebui sa aiba acelasi consum).

In aeasta imagine [ link extern ]
aveti factura pe ultima luna pentru apartamentul meu -debransat. Pe scara sunt 10 apartamente din care 4 debransate. Dup cum se observa partile comune constituie peste 57% din factura si aceasta este probabil ca ipoteza este gresita, adica consumul pe condominiu comunicat administratiei de catre Serviciul Public de Alimentare cu Energie Termica este eronat, toate facturile au peste 55% cost cu partile comune, luna trecuta total de plata a fost 345 RON pentru apartamentul meu-debransat.

Am efectuat cereri catre SPAET pentru instalare contor bransament omologat si recaulculare facturi emise insa nu cred ca se va rezolva curand sau pe cale amiabila de aici urmatoarele intrebari:

1. Putem noi ca si locatari sa actionam in instanta SPAET, administratia...are o tona de probleme... si probabil ca se vor reorganiza, deci nu ne putem baza pe ei in forma actuala.
2. Ce temei legal aveam pentru a putea castiga o astfel de actiune, recalcularea facturilor in lipsa contorului de bransament.
3. Se poate folosi consumul dat de calolimentre pentru recalcularea facturilor in situatia in care nici un alt contor a fost prezent, in poza atasata consumul inregistrat de calolimetre este de 2.713 GCal consumul estimat de SPAET fiind de 6.986 GCal.

Va multumesc pentru timpul/interesul acordat, daca este cineva din Drobeta-Turnu Severin care ne poate reprezenta in instanta va rog lasati o modalitate de contact.

Buna seara,

Condominiul nostru din Drobeta-Turnu Severin nu este deservit de un contor de bransament, lucru care duce la facturi exagerate cu incalzirea. Consumul total pe condominiu este aproximat prin analogie cu un alt condominiu cu o suprafata emitenta aproximativa cu a noastra lucru care mi se pare ilogic/abusrd/ilegal(prin aceiasi analogie toti posesorii unui anumit tip de autoturism cu aceleasi performante la sfarsitul unei luni ar trebui sa aiba acelasi consum).

In aeasta imagine [ link extern ] ).

Am efectuat cereri catre SPAET pentru instalare contor bransament omologat si recaulculare facturi emise insa nu cred ca se va rezolva curand sau pe cale amiabila de aici urmatoarele intrebari:

1. Putem noi ca si locatari sa actionam in instanta SPAET, administratia...are o tona de probleme... si probabil ca se vor reorganiza, deci nu ne putem baza pe ei in forma actuala.
2. Ce temei legal aveam pentru a putea castiga o astfel de actiune, recalcularea facturilor in lipsa contorului de bransament.
3. Se poate folosi consumul dat de calolimentre pentru recalcularea facturilor in situatia in care nici un alt contor a fost prezent, in poza atasata consumul inregistrat de calolimetre este de 2.713 GCal consumul estimat de SPAET fiind de 6.986 GCal.

Va multumesc pentru timpul/interesul acordat, daca este cineva din Drobeta-Turnu Severin care ne poate reprezenta in instanta va rog lasati o modalitate de contact.