avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1672 soluții astăzi
Forum Activitate RomeoRadu

Activitate RomeoRadu

Buna ziua.

Recent am inceput demersurile pentru a obtine pentru copiii mei certificate de nastere romanesti. Tin sa mentionez ca amandoi copiii mei sunt nascuti in Marea Britanie, au cetatenie britanica si mama lor este cetatean, prin nastere, britanic. M-au contactat de la starea civila Prahova si mi-au spus ca trebuie sa dau o declarative ca ei sunt de nationalitate romana.Eu personal consider nationalitatea lor britanica( nascuti in Marea Britanie, prima lor limba vorbita engleza si un parinte cetatean britanic)
Cu ce argumente trebuie sa merg la starea civila ?

Multumesc mult de ajutor
Buna ziua,

Doi dintre copii mei s-au nascut in Marea Britanie( tatal roman si mama britanica). Recent am inceput demersurile pentru a pe obtine certificate de nastere romanesti. M-au contactat de la starea civila si mi s-a spus ca trebuie sa dau o declaratie precum copiii mei sunt de nationalitate romana. Eu consider ca ei sunt de nationalitate britanica( pentru ca sunt nascuti in Marea Britanie si au un parinte britanica).Eu aplic pentru ca ei sa obtina cetatenia romana, nu pentru nationalitate. Ce argumente as putea sa folosesc eu in discutia cu starea civila?