Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nationalita si cetatenia
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nationalita si cetatenia

Buna ziua.

Recent am inceput demersurile pentru a obtine pentru copiii mei certificate de nastere romanesti. Tin sa mentionez ca amandoi copiii mei sunt nascuti in Marea Britanie, au cetatenie britanica si mama lor este cetatean, prin nastere, britanic. M-au contactat de la starea civila Prahova si mi-au spus ca trebuie sa dau o declarative ca ei sunt de nationalitate romana.Eu personal consider nationalitatea lor britanica( nascuti in Marea Britanie, prima lor limba vorbita engleza si un parinte cetatean britanic)
Cu ce argumente trebuie sa merg la starea civila ?

Multumesc mult de ajutor

Copiii dvs au ambele cetatenii, deoarece parintii detin atat cetatenie romana cat si britanica.
Spuneti ca ati inceput demersurile pentru a putea obtine cetatenia romana pentru copiii dvs. Sa inteleg ca doriti sa stiti ce acte aveti nevoie pentru aceste demersuri.
Acesta este cazul unui domn din USA, dar procedura este asemanatoare:
[ link extern ] /