avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 967 soluții astăzi
Forum Activitate lyapos

Activitate lyapos

Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil 2008
Buna ziua! Iarasi va deranjez cu aceeasi intrebare. Am nascut pe 13 aprilie 2008. :) Am omis ceva. Eu muncesc la firma respectiva din data de 13 aprilie 2007, dar contractul individual de munca e din data de 16 mai 2007. Am fost platita pentru aceasta perioada ( 13 aprilie - 16 mai ) pe stat de plata in luna mai si iunie ( jumatate mai, jumatate iunie ). Chiar mi-au eliberat si o adeverinta ca am lucrat in aceasta perioada la ei si darile la stat au fost achitate . Conteaza din ce data e contractul individual de munca sau plata la stat? Am si copie la statele de plata si fisa fiscala unde se vad platile efectuate. Am vre-o sansa de a beneficia de indemnizatie sau nu? Multumesc anticipat.
Buna ziua! Am si eu o intrebare si va rog mult sa ma ajutati. Sunt insarcinata in 37 saptamani. Am fost angajata cu contract individual de munca in data de 16 mai 2007. Sunt cetatean strain cu permis te sedere in baza casatoriei. Nu am putut sa ma angajez mai devreme din cauza actelor. Conform legii stiu ca trebuie sa platesti 12 luni asigurarile sociale. Pana sa ma angajez am fost coasigurata prin sot, dar nu cred ca asta are vre-o importanta. Este vre-o posibilitate sa pot beneficia de acea indemnizatie de crestere copil 2 ani? Daca da, va rog mult sa ma ajutati. Multumesc anticipat.