avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate steffannica

Activitate steffannica

Răspuns la discuția CEC fara acoperire
Am semnat CEC-ul in calitate de Director Executiv. Semnatura principala a contractului a fost a Directorului General - patron al firmei.
Contractul a constat in livrarea de produse de balastiera (balast)
CEC-ul a fost lasat drept garantie la contract - fara valoare. In urma neplatii totale a facturilor, el a fost completat ulterior cu suma restanta (~495 milioane lei vechi)
Pagubitul a facut plangere la Politie, care a intocmit un dosar. Am fost chemati si eu si Directorul General sa dam declaratii. In acestea am explicat faptul ca Incheierea contractului nu s-a facut in scopul inselarii furnizorului, dovada este faptul ca a si fost platita o parte chiar daca beneficiarii lucrarilor au intarziat cu plata. Directorul General si-a luat angajamentul ca firma isi va rezolva problema platii sumei restante catre furnizor. In momentul de fata nu s-a intamplat inca acest lucru . Politia a cerut la banca firmei situatia financiara a acesteia, urmand ca dupa aceea sa transmita la Parchet dosarul.
In aceste conditii ce repercursiuni as putea avea?
Ce solutie ar putea da Parchetul?
Eu pot avea o raspundere penala in acest dosar ?
Poate reclamantul sa solicite sechestru pe bunurile mele pentru recuperarea datoriei restante?
De ce nu solicita sechestru pe bunurile firmei pentru recuperarea datoriilor ?
Răspuns la discuția CEC fara acoperire
Din totalul de plata catre firma prestatoare a fost achitat numai 18%.
Am dat declaratii la Politie si eu si Directorul General al Firmei, acesta din urma declarand ca va achita restanta ramasa. Acest lucru nu sa intamplat inca si eu nu am nici o garantie ca se va intampla, decat daca ar avea si dansul vreo repercursiune legala.
Amandoi am semnat contractul de prestari servicii, dar numai eu am semnat fila CEC garantie la contract
Răspuns la discuția CEC fara acoperire
1. Nu, la momentul emiterii filei CEC firma nu se afla in interdictie bancara
2. Exista un contract scris intre firme si in acest contract este mentionat faptul ca fila CEC este lasata drept garantie prestatorului. Totodata fila CEC a fost lasata cu proces verbal prestatorului.
3. Da, pot sa spun ca reiesa acest lucru la acel moment pentru ca firmei i-a fost aprobat si un dosar de leasing . Ulterior, datoriile neachitate la Stat au facut ca in luna februarie sa se blocheze conturile pana la achitarea datoriei firmei si astfel la introducerea filei CEC in banca nu a putut fi platita.
La momentul blocarii conturilor, firma avea de incasat cel putin valoarea datorata la stat si avea si lucrari in curs ce trebuiau facturate.
Am fost angajat la o firma si am avut semnatura si am emis un CEC garantie la un contract semnat si de Directorul General. Contractul a fost executat de prestator si din valoarea prestarilor a fost achitata numai 20% de catre firma .
Firma prestatoare a depus dosar la politie .
Am dat declaratie la politie prin care am mentionat ca la data semnarii filei CEC nu a existat intentia de inselaciune, ci ne-am bazat pe incasarile ce urma sa le facem de la firma unde executam lucrari.
In momentul de fata nu mai sunt angajat al firmei respective.
Ce repercursiuni pot avea?
Cum isi va recupera firma debitul ramas,punand sechestru pe bunurile firmei care nu a platit sau de la cel care a semnat CEC-ul?