avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1805 soluții astăzi
Forum Activitate Androne Daria

Activitate Androne Daria

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am martori la toate manifestarile dansului oricum. Asta cu camera de filmat mi-a mai spus-o cineva si nu e o idee chiar rea. Sotul a zis ca data viitoare cand intra in casa nepoftit, inchide usa si suna la politie. Noi ne-am comportat civilizat. La fel si alti vecini. Cand cei care lucreaza au dat o gaura si era 12, a venit un vecin si l-a rugat frumos sa se opreasca pentru ca are copil mic care la acea ora doarme. A vorbit frumos si am inteles situatia pentru ca si eu am un copil de 2 ani care la 12:30 se culca de pranz. Nu a facut scandal, nu a vorbit urat. Ne-am cerut scuze si am facut liniste. Cum am spus...am respectat orele de liniste, chiar mai mult decat spune legea. Am pus afis cu scuzele de rigoare pentru orice deranj. Nu am facut mizerie pe scara. Am fost mereu civilizati. Dar chiar cum a spus un domn mai sus, trebuie sa ne mutam in padure? Adica, ei toti care stau acolo pe scara au apartamentele renovate, inclusiv vecinul care face scandal, iar noi acum nu putem face nimic ca il deranjam pe el? Ne-a vazut probabil ca suntem tineri si a crezut ca o sa aplecam capul in fata lui pentru ca are o varsta? Vrem sa ne facem si noi frumos acolo, sa locuim in armonie cu vecinii...Nu stiu de ce cred cei in varsta ca noi astia tineri trebuie sa executam tot in fata lor. Oricum, raspuns la intrebarea mea nu am gasit aici, dar pana la urma tot o sa gasesc. Multumesc tuturor pentru sfaturi!
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu am modificat nici o structura de rezistenta. Am chemat inspector in constructii care a fost informat despre ce dorim sa facem si ne-a spus ca nu avem nevoie de autorizatii. Acum eu ce si pe cine sa mai cred? Stiu ca locuitul la comun nu e roz si nu e nimeniu obligat sa suporte galagia...dar galagia a fost doar cateva zile, nu va ganditi ca daca renovam 2 ani, 2 ani facem tot cu bormasina si cu ciocanul. Domnul vine si ne deranjeaza de cum aude ca urcam scarile. Cum am spus..bate cu pumnii si cu picioarele in usa, forteaza clanta. Eu sunt obligata sa ii suport asemenea manifestari? Ce galagie poti sa faci cand dai cu zugraveala pe pereti? Galagia s-a terminat...i-am spus si lui si celorlalti vecini...au fost cateva zile. Unde locuim acum se renoveaza anual 3-4 apartamente si nu le face nimeni scandal. Nu mi se pare normal ce face acest om. Toti am renovat la un moment dat in casa, nu? De ce eu sunt obligata sa ii suport lui manifestarile fata de mine si familia mea, iar el are perfecta dreptate sa dea buzna la mine in casa cum pofteste?
Am pus geamuri termopane. Am schimbat tevile, calorifere, urmeaza sa punem centrala termica. Schimbam usile de interior, instalatia electrica, reparat pereti,zugravit, gresie, faianta,parchet. Am marit un gol de usa care va ramane asa, fara usa. Nu am spart pereti de rezistenta. Avem proiect de la gaz pentru centrala termica si instalatia de caldura. Am respectat mereu orele de liniste si doleantele vecinilor. Am anuntat presedinta de asociatie cand am inceput lucrarile si am spus ca vom lucra in functie de buget iar inseamna ca vor fi perioada in care vom lucra si perioade in care nu vom lucra. Am pus afis cu scuzele de rigoare la intrarea in scara. Am fost oameni, am vorbit si ne-am comportat civilizat cu toata lumea. Am incercat sa facem sa fie bine. Dar domnul vine mereu cu scandal, mereu forteaza usa daca nu i se deschide din prima, urla mereu la noi si vorbeste urat. Daca se nimereste ca usa sa fie descuiata intra direct in casa si se apuca de zbierat. Nu cred ca e normal asa ceva si trebuie sa putem face ceva sa fim lasati in pace.


Buna ziua. Am un apartament in renovare. Din ce m-am documentat eu, pentru reparariile aduse nu trebuie nici un fel de autorizatie. Cu toate astea, am un vecin care ne tot ameninta si ne face scandal la cel mai mic sunet. Vine si forteaza clanta, bate cu pumnii si cu picioarele in usa sau daca nimereste usa descuiata intra direct in casa si incepe sa faca scandal. El zice ca face parte din comitetul blocului si ca are dreptul sa faca asta. Eu din cate stiu nu are voie sa intre in casa nepoftit si nici sa arunce cu injurii si ameninari. Daca era civilizat mai intelegeam. Nici politia cand vine nu da buzna peste tine in casa. Intrebarea mea este daca pot sa il potolesc cumva legal. Am fost anuntati ca ne-a facut sesizare la primarie pentru renovarea apartamentului. Cum am spus, pentru reparatiile pe care le facem nu ne trebuie autorizatii pentru ca nu modificam nimic. Doar reparam. Pe mine deja incepe sa ma streseze psihic foarte tare treaba asta. Am o boala neurologica si nu am voie sa ma supun unui asemenea stres pentru ca se agraveaza boala. Ma gandeam sa il dau in judecata pentru hartuire morala si violare de domiciliu. Nu stiu altfel cum sa il potolesc. Mie nu imi place sa ma cert sau atat mai putin sa recurgem la violente sau mai stiu eu ce. Omul acesta deja devine foarte agasant. Eu am si copil mic si cand o sa ne mutam acolo ce o sa fac? O sa leg copilul sa nu faca galagie? Dati-mi va rog un sfat ca deja ma dispera situatia. Multumesc.