avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Activitate andrei_966

Activitate andrei_966

Buna ziua! Multumesc, o intrebare doar. Nu am inteles foarte bine in legatura asupra cumparatorului, acesta va avea probleme? Trebuie sa mai plateasca ceva? Ma gandesc ca sotul poate sa vanda apartamentul catre un anume cumparator, la urma sa achite acea sulta, multumesc!
MihailZC a scris:

Daca imobilul se atribuie catre sot si acesta este obligat sa va achite o sulta, aceasta obligatie se va nota in cartea funciara a imobilului. Daca nu va achita aceasta sulta puteti proceda la executarea silita a imobilului. Chiar daca sotul vinde apartamentul (desi ii va fi aproape imposibil sa gaseasca un cumparator dispus sa cumpere avand obligatia de plata a sultei) veti putea in continuare sa executati silit imobilul.

Multumesc pentru raspuns! Astazi voi contacta un avocat. Daca ii solicit atribuirea bunului catre dansul, iar dupa acesta se razgandeste si vrea sa vanda apartamentul iar eu nu mai doresc, asa cum a facut si el mereu, ce se intampla? Fostul sot vrea sa ma incurce si sa ma faca pe mine sa investesc bani in instanta si etc, el nedorind sa cheltuie nici un ban, nu isi doreste nimic prin notar, doar juridic, pentru a pierde eu cat mai mult. Multumesc!
Buna seara! Pe scurt, eu cu sotul meu am divortat acum 3 ani, iar de atunci stam impreuna in acelasi apartament cumparat acum 7 ani prin programul Prima Casa. Domnul nu doreste sa ma despagubeasca, ramas in continuare pe stil agresiv, cu diferite jigniri la adresa mea si a copilului, fiind in acelasi apartament cu noi (apartament in care amandoi suntem trecuti in drepturi egale ca proprietari si platitori). Domnul nu a dorit vanzarea apartamentului, nu doreste sa plece, doreste doar sa ramana pe capul nostru pentru a ne ingreuna viata.. Recent, eu cu fiul meu am decis sa plecam definitiv, ne mai dorind nimic de la acesta, nici o despagubire si absolut nimic, decat liniste. Insa, domnului nu ii convine nici aceasta metoda, acesta nedorind sa ma scoata legal din drepturile apartamentului pentru a ramane singur aici. Ce este de facut in aceasta situatie, cum as putea iesi legal din drepturile acestui apartament, daca el nu vrea sa semneze acel acord? Poate sa fie obligat de catre instanta pentru a alege ceva? Doresc sa imi continui viata linistita alaturi de fiul meu, iar sa plec singura, cu fiul si sa ne vedem in continuare de viata, de asemenea, nu se poate, pentru ca voi figura in baza de date a bancii si nu voi mai putea face nici un credit, etc. Multumesc!
Discuție Parinte agresiv
Buna seara! Tatal meu este agresiv verbal, atat cu mine cat si cu mama mea. Aceste lucruri le avem inregistrate pe telefon, cuvinte precum (jigodie, nesimtita, nemernica, etc). Acum cateva luni, am chemat politia si i-au oferit un avertisment sau ceva de genul. Din ce imi aduc aminte, la al doilea avertisment trebuie sa paraseasca locuinta ( care este achizitionata prim Prima casa ) sau ceva de genul. Aceste dovezi, inregistrati etc, se pot folosi pentru a il da afara din casa? Sau daca ma puteti ajuta cu mai multe informatii, as aprecia foarte mult! Multumesc!