avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Activitate yoyo_lia

Activitate yoyo_lia

Discuție OUG 37/2020
OUG 37/2020 a fost votata in parlament cu modificari privind capitalizarea dobanzilor.
Stiti daca a fost promulgata de presedinte si a ajuns la monitorul oficial?De cind intra in vigoare?
Am un credit, ca persoana juridica, am cerut amanarea pina in 31 dec a platii acestuia, a dobanzilor si comisioanelor fara alte costuri
Banca mi-a trimis in 27aprilie un act aditional care pe linga informatia ca se aproba amanarea imi specifica ca "dobanzile si comisioanele aferente perioadei de suspendare vor fi capitalizate la principal la sarsitul perioadei de suspendare cf OUG 37/2020"
Stiam ca in 22 aprilie P arlamentul trebuia sa modifice OUG 37pe tema capitalizarii ...stiti daca s-a modificat si de cind intra in vigoare?
Multumesc
1. Angajatorul privat cu activitate suspendata cf decret 195/16.03..2020 cu angajati in somaj tehnic platit de stat are obligatia dupa reluarea activitatii de a pastra un angajat o anumita perioada?
2.Dar un angajat care a beneficiat de somaj th. are abligatia de a ramane angajat la acea firma o anume perioada?
Pt ambele cazuri va rog un raspuns
Multumesc
O intrepr individ radiata din oficiu cf 182 dupa 18 martie se reiinfiinteaza tot sub forma intrep indiv. cu aceeasi structura ca inainte de radiere.
Dupa radiere cum/unde ramane patrimoniu I.I.-ului radiat- sub ce forma scrisa?
La infiintarea noii I.I. cum/unde treci patrimoniul?-sub ce forma scriptica, ce acte?