avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Activitate stefandbanica11

Activitate stefandbanica11

D-le/D-na Avocat,

Am o problema cu plata unor taxe catre ANAF provenite din venituri din cedarea folosinţei bunurilor.
Mai precis in perioada 2004- 2009, am dat imputernicire tatalui meu pentru administrare apartament de 3 camere, sector 4, al carei proprietar eram. Mentionez ca in aceasta perioada am fost plecat din tara.
In 2009, la revenirea mea in tara a trebuit sa vand apartamentul, datorita divortului de fosta sotie.
Bineinteles, ca a trebuit sa solicit Certificat fiscal ca nu am nici un fel de datorii catre stat pentru a putea vinde apartamentul! Deci conform statului roman nu aveam nici un fel de datorii catre autoritatea de taxe si impozite, altfel nu puteam vinde imobilul!
Mai mult, in 2015, la decesul parintilor, primesc mostenire jumatate din apartamentul defunctilor, pe care de asemenea l-am vandut dupa obtinerea in prealabil a Certificatului fiscal atestand ca nu am nici un fel de datorii catre stat in 2015!
In prezent figurez in evidentele ANAF CU DATORI 1800 lei provenite din venituri din cedarea folosinţei bunurilor din perioada 2004-2009.
Cum este posibil sa-mi fie imputate aceste datorii la peste 10 ani de la vanzarea imobilului respectiv si ce pot face in situatia de fata, in afara de plata!?

Multumesc anticipat pentru raspuns!