avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2019 soluții astăzi
Forum Activitate petredansenior

Activitate petredansenior

Buna ziua, Am intrat in propietatea unui apartament prin succesiune de la sora mea decedata ,fiind singurul mostenitor . Ea a fost casatorita, iar la divort nu s-a mentionat in sentinta ca preia numele de fata, iar apartamentul i-a revenit in totalitate. Cand i-a expirat valabilitatea buletinului l-a schimbat cu numele de fata cu ajutorul unei declaratii notariale pe proprie raspundere. Certificatul de deces este pe numele de fata ,la fel si pe cerificatul de mostenitor este mentionat numele de fata,
Acum ,dorind sa instrainez apartamentul mostenit cu certificat, mi se spune ca trebuie sa detin un act suplimentar oficial prin care se aproba revenirea la numele de fata. Cum pot rezolva situatia si ce pasi am de urmat ? Va multumesc,
Va multumesc de raspunsuri si de promptitudine . Dar daca sunt descoperite si credite insemnate la aceste banci se percepe onorariu notarial si pe acestea ?
sunt in posesia unui certificat de mostenitor in care nu sunt specificate (declarate)bunurile mobile ci numai cele imobile(apartament). Pot accesa ca singur mostenitor depozitele bancare depistate ulterior facand uz de acest certificat ? . Mentionez ca am fost refuzat de unitatea bancara cerandu-mi-se adeverinte suplimentare, bineinteles cu costuri suplimentare. Va multumesc.