avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 276 soluții astăzi
Forum Activitate Alla_ion

Activitate Alla_ion

Răspuns la discuția Contestatie suspendare permis
Multumesc mult pentru sfat! Am rugat un prieten jurist sa ma ajute in elaborarea contestatiei tocmai in ideea de a avea o formulare bine pusa la punct.
Răspuns la discuția Contestatie suspendare permis
Da, am semnat sub mentiunile notate de agentul de politie. Am inteles. Voi merge sa depun contestatie.

Buna seara!
Sfatuiti-ma, va rog, in legatura cu urmatoarea situatie. Mi s-a suspendat permisul de conducere timp de 30 zile + amenda de 580 lei pe motivul neacordarii de prioritate la trecerea de pietoni.
Situatia a fost urmatoarea: intr-un sens giratoriu destul de aglomerat, la ora de varf, circulam cu viteza redusa. Vad politia care este peste tot in jurul giratoriului, imi setez atentia pe maxim, depasesc cu masina trecerea de pietoni,libera la acel moment, dau semnal ca intru in giratoriu si raman cu spatele masinii blocat pe trecere. Prin spatele masinii, cativa pietoni traverseaza nestingherit. Traficul isi reia fluxul, ies din giratoriu si sunt trasa pe dreapta de un agent de politie care primeste prin statie informatiile de la colegul sau ca nu am acordat prioritate la trecerea de pietoni.Intreb despre ce acordare de prioritate poate fi vorba din moment ce nu existau pietoni angajati in traversare in momentul cand eu am trecut efectiv cu masina pe trecere.Mi s-a zis ca pot contesta procesul verbal. Derulez momentul deplasarii in giratoriu si ii spun agentului de pietonii care au traversat prin spatele masinii, lucru care este consemnat la mentiuni in PV. Il intreb cum ar fi trebuit sa procedez ca sa le acord prioritate unor oameni pe care ii vedeam in oglinda retrovizoare si mi se sugereaza iar contestatia. Eram singura in masina la momentul respectiv. Cum procedez?