avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1819 soluții astăzi
Forum Activitate iliedan77

Activitate iliedan77

Răspuns la discuția Recuperare salariu
Multumesc pentru raspunsuri, o sa ma adresez unui avocat si o sa trimitem niste notificari pentru inceput.
Cu stima.
Răspuns la discuția Recuperare salariu
Dupa cum am spus in prima postare, EU sunt angajat cu contract de munca la acesta firma.

Perfect de acord, deschiderea unui cont dureaza o ora, dar emiterea unui card atasat contului dureaza doua saptamani, dar nu cred ca procedurile bancare conteaza atat de mult. Faptul ca am incasat niste bani in contul sotiei nu cred ca poate constitui o problema. Relatia pecuniara dintre administratorul firmei si sotia mea ma indoiesc ca poate fi asimilata cu relatia de munca dintre Firma si mine, ca angajat al acesteia, in lipsa unui document care sa ateste acest lucru.

Ca sa fie clar, eu nu vreau sa revendic salariile pe lunile in care s-au efectuat plati ci DOAR pe lunile in care nu s-au efectuat plati. Vreau sa recuperez doar drepturile salariale neincasate, iar faptul ca am incasat niste bani in contul sotiei in prima luna a fost o chestie de conjunctura.
In plus, ma intereseaza plata taxelor afererent salariului, catre CAS, CASS,etc...

Asociatii sunt romani, doar administratorul este cetatean strain, iar cei doi asociati au proprietati in Romania.
Răspuns la discuția Recuperare salariu
Da, sotia mea avea deja un cont in valuta, iar pana mi-am facut eu contul platile au fost facute in contul ei... cat despre lucruri care nu sunt expuse... nu stiu ce doriti sa insinuati...eu sunt vinovat ca am acceptat o situatie confuza si asta-i tot... dar ma rog, merit legarea la stalpul infamiei... Daca stiam ce sa fac si de la cine recuperam banii nu mai scriam aici...
Oricum, va multumesc pentru interesul aratat problemei mele.
Răspuns la discuția Recuperare salariu
Nu, nu e deschisa actiunea in instanta, pentru ca am preferat sa ma informez ce optiuni am intai. Dupa cate stiu eu, in litigiile de munca angajatul nu trebuie sa dovedeasca nimic, probele ca s-au efectuat platile trebuie produse de angajator.
E evident ca nu pot obtine decat salariul inscris in cartea de munca, intrebarea este daca platile amintite mai sus pot fi considerate plati salariale. Oricum, in ultimele 4 luni au existat doar 2 plati bancare iar in decursul timpului 2 plati au fost facute in contul sotiei, deci nu pot fi considerate salariu.
De asemenea, tinand cont de situatia firmei, as dori sa aflu daca mai este cazul sa deschid actiune in instanta sau mai bine imi vad de treaba.
Răspuns la discuția Recuperare salariu
cristinaboros a scris:

iliedan77 a scris:

Cuantumul platilor lunare depaseste cuantumul salariului inscris in cartea de munca (deh, a parte din salariu fiind la negru). Timp de cateva luni am primit si banii rezultati din chiria apartamentului personal al lui administratorului.........
Pe langa asta, firma se face vinovata de nevirarea impozitelor retinute la sursa si neplata taxelor datorate la CAS si CASS. Pe site-ul ministerului de finante se specfica ca impotriva firmei s-a inceput procedura de executare silita.
Ce pot face pentru recuperarea salariilor restante si pentru a obliga firma la plata taxelor datorate?
Platile bancare din contrul administratorului in contul meu pot fi considerate ca plati salariale?


Aici sunt niste elemente care se bat cap in cap... In primul rand din sintagma "parte din salariu fiind la negru" eu inteleg ca dumneavoastra aveti un contract de munca incheiat cu acest angajator, insa nu a fost trecuta toata suma pe care ati negociat-o. Asa este?
In al doilea rand mai spuneti ca nu exista un acord intre dumneavoastra si angajator in ce sens? Pentru transferul bancar al salariului? Majoritatea societatilor procedeaza astfel, e mult mai simplu si mai comod. De asemenea in situatia dumneavoastra ati avea dovezi ca a existat plata salariului, chiar daca nu ati semnat state de plata niciodata.
Pe urma firma se face vinovata pentru neplata taxelor si impozitelor, insemnand aferente contractului dumneavoastra de munca?
Nu reusiti sa luati legatura nici cu cei doi asociati pe care societatea ii are in Romania?


Privitor la salariu: Da, am contract de munca pe perioada nedeterminata iar pe cartea de munca este trecut un salariu brut mai mic decat cel negociat. Din pacate, inca se practica acest lucru in Romania.
Privitor la virarea salariului prin transfer bancar: In cazul virarii salariului direct pe card, trebuie sa existe un acord intre angajator si angajat in acest sens. Cardurile de salarii au un regim special, nu se platesc anumite comisione, etc. Platile s-au facut din contul curent al administratorului, nu din contul companiei, catre contul meu personal iar platile s-au facut in Euro pe cand salariul meu este negociat in lei.
Firma se face vinovata de plata taxelor si impozitelor aferente contractului meu.
In legatura cu asociatii... unul din asociati e sotia administratorului, plecata impreuna cu aceste din tara, iar celalalt asociat nu s-a implicat niciodata in activitatea firmei si nu-i cunosc decat numele, din inscrisurile la Reg. Comertului. Mai mult ca sigur ca acesta din urma habar nu are de aceasta situatie, citind in presa de curand ca e persoana publica, de succes in planul afacerilor.
Răspuns la discuția Recuperare salariu
orca a scris:

iliedan77 a scris:

Buna ziua,

ma aflu in neplacuta postura de a fi parte intr-un litigiu de munca si unul mult destul de complex.
Firma la care lucrez are ca administrator un cetatean strain si doi asociati romani. Administratorul firmei a parasit tara iar eu am convenit sa lucrez acasa pentru proiectele care erau in derulare, firma nemaiavand un sediu propriu.
Plata salariului s-a facut prin transfer bancar, intre mine si angajator neexistand un acord scris in acest sens. Cuantumul platilor lunare depaseste cuantumul salariului inscris in cartea de munca (deh, a parte din salariu fiind la negru). Timp de cateva luni am primit si banii rezultati din chiria apartamentului personal al lui administratorului.
Mentionez ca nu am semnat state de salarii niciodata.
Toate bune si frumoase pana la acum cateva luni cand administratorul firmei a incetat sa ma plateasca, refuzand orice comunicare.
Pe langa asta, firma se face vinovata de nevirarea impozitelor retinute la sursa si neplata taxelor datorate la CAS si CASS. Pe site-ul ministerului de finante se specfica ca impotriva firmei s-a inceput procedura de executare silita.
Ce pot face pentru recuperarea salariilor restante si pentru a obliga firma la plata taxelor datorate?
Platile bancare din contrul administratorului in contul meu pot fi considerate ca plati salariale?


Ma intereseaza daca finantele au cerut declarea falimentului/ insolventei?



Pe site-ul Ministerului de Finante se precizeaza ca s-a inceput procedura de executare silita.
Buna ziua,

ma aflu in neplacuta postura de a fi parte intr-un litigiu de munca si unul mult destul de complex.
Firma la care lucrez are ca administrator un cetatean strain si doi asociati romani. Administratorul firmei a parasit tara iar eu am convenit sa lucrez acasa pentru proiectele care erau in derulare, firma nemaiavand un sediu propriu.
Plata salariului s-a facut prin transfer bancar, intre mine si angajator neexistand un acord scris in acest sens. Cuantumul platilor lunare depaseste cuantumul salariului inscris in cartea de munca (deh, a parte din salariu fiind la negru). Timp de cateva luni am primit si banii rezultati din chiria apartamentului personal al lui administratorului.
Mentionez ca nu am semnat state de salarii niciodata.
Toate bune si frumoase pana la acum cateva luni cand administratorul firmei a incetat sa ma plateasca, refuzand orice comunicare.
Pe langa asta, firma se face vinovata de nevirarea impozitelor retinute la sursa si neplata taxelor datorate la CAS si CASS. Pe site-ul ministerului de finante se specfica ca impotriva firmei s-a inceput procedura de executare silita.
Ce pot face pentru recuperarea salariilor restante si pentru a obliga firma la plata taxelor datorate?
Platile bancare din contrul administratorului in contul meu pot fi considerate ca plati salariale?