Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare salariu

Buna ziua,

ma aflu in neplacuta postura de a fi parte intr-un litigiu de munca si unul mult destul de complex.
Firma la care lucrez are ca administrator un cetatean strain si doi asociati romani. Administratorul firmei a parasit tara iar eu am convenit sa lucrez acasa pentru proiectele care erau in derulare, firma nemaiavand un sediu propriu.
Plata salariului s-a facut prin transfer bancar, intre mine si angajator neexistand un acord scris in acest sens. Cuantumul platilor lunare depaseste cuantumul salariului inscris in cartea de munca (deh, a parte din salariu fiind la negru). Timp de cateva luni am primit si banii rezultati din chiria apartamentului personal al lui administratorului.
Mentionez ca nu am semnat state de salarii niciodata.
Toate bune si frumoase pana la acum cateva luni cand administratorul firmei a incetat sa ma plateasca, refuzand orice comunicare.
Pe langa asta, firma se face vinovata de nevirarea impozitelor retinute la sursa si neplata taxelor datorate la CAS si CASS. Pe site-ul ministerului de finante se specfica ca impotriva firmei s-a inceput procedura de executare silita.
Ce pot face pentru recuperarea salariilor restante si pentru a obliga firma la plata taxelor datorate?
Platile bancare din contrul administratorului in contul meu pot fi considerate ca plati salariale?
iliedan77 a scris:

Buna ziua,

ma aflu in neplacuta postura de a fi parte intr-un litigiu de munca si unul mult destul de complex.
Firma la care lucrez are ca administrator un cetatean strain si doi asociati romani. Administratorul firmei a parasit tara iar eu am convenit sa lucrez acasa pentru proiectele care erau in derulare, firma nemaiavand un sediu propriu.
Plata salariului s-a facut prin transfer bancar, intre mine si angajator neexistand un acord scris in acest sens. Cuantumul platilor lunare depaseste cuantumul salariului inscris in cartea de munca (deh, a parte din salariu fiind la negru). Timp de cateva luni am primit si banii rezultati din chiria apartamentului personal al lui administratorului.
Mentionez ca nu am semnat state de salarii niciodata.
Toate bune si frumoase pana la acum cateva luni cand administratorul firmei a incetat sa ma plateasca, refuzand orice comunicare.
Pe langa asta, firma se face vinovata de nevirarea impozitelor retinute la sursa si neplata taxelor datorate la CAS si CASS. Pe site-ul ministerului de finante se specfica ca impotriva firmei s-a inceput procedura de executare silita.
Ce pot face pentru recuperarea salariilor restante si pentru a obliga firma la plata taxelor datorate?
Platile bancare din contrul administratorului in contul meu pot fi considerate ca plati salariale?

Ma intereseaza daca finantele au cerut declarea falimentului/ insolventei?
Atata timp cat nu aveti si nu ati semnat nici un fel de contract (de munca sau prestari servicii),in baza caruia ati executat o munca si ati incasat banii,inseamna ca,din punct de vedere legal,sumele primite nu pot reprezenta salarii, sau plati de prestatii,numai in cazul in care acest lucru este specificat in documentele bancare.A
Din punct de vedere al legislatiei muncii,angajatorul se face vinovat de neplata CAS si CASS,aferente cuantumului salarial.
Daca nu reusiti recuperarea sumelor respective pe cale amiabila,va puteti adresa unei instante.Cautati un avocat si el stie ce are de facut.
orca a scris:

iliedan77 a scris:

Buna ziua,

ma aflu in neplacuta postura de a fi parte intr-un litigiu de munca si unul mult destul de complex.
Firma la care lucrez are ca administrator un cetatean strain si doi asociati romani. Administratorul firmei a parasit tara iar eu am convenit sa lucrez acasa pentru proiectele care erau in derulare, firma nemaiavand un sediu propriu.
Plata salariului s-a facut prin transfer bancar, intre mine si angajator neexistand un acord scris in acest sens. Cuantumul platilor lunare depaseste cuantumul salariului inscris in cartea de munca (deh, a parte din salariu fiind la negru). Timp de cateva luni am primit si banii rezultati din chiria apartamentului personal al lui administratorului.
Mentionez ca nu am semnat state de salarii niciodata.
Toate bune si frumoase pana la acum cateva luni cand administratorul firmei a incetat sa ma plateasca, refuzand orice comunicare.
Pe langa asta, firma se face vinovata de nevirarea impozitelor retinute la sursa si neplata taxelor datorate la CAS si CASS. Pe site-ul ministerului de finante se specfica ca impotriva firmei s-a inceput procedura de executare silita.
Ce pot face pentru recuperarea salariilor restante si pentru a obliga firma la plata taxelor datorate?
Platile bancare din contrul administratorului in contul meu pot fi considerate ca plati salariale?

Ma intereseaza daca finantele au cerut declarea falimentului/ insolventei?

Pe site-ul Ministerului de Finante se precizeaza ca s-a inceput procedura de executare silita.
iliedan77 a scris:

orca a scris:

iliedan77 a scris:

Buna ziua,

ma aflu in neplacuta postura de a fi parte intr-un litigiu de munca si unul mult destul de complex.
Firma la care lucrez are ca administrator un cetatean strain si doi asociati romani. Administratorul firmei a parasit tara iar eu am convenit sa lucrez acasa pentru proiectele care erau in derulare, firma nemaiavand un sediu propriu.
Plata salariului s-a facut prin transfer bancar, intre mine si angajator neexistand un acord scris in acest sens. Cuantumul platilor lunare depaseste cuantumul salariului inscris in cartea de munca (deh, a parte din salariu fiind la negru). Timp de cateva luni am primit si banii rezultati din chiria apartamentului personal al lui administratorului.
Mentionez ca nu am semnat state de salarii niciodata.
Toate bune si frumoase pana la acum cateva luni cand administratorul firmei a incetat sa ma plateasca, refuzand orice comunicare.
Pe langa asta, firma se face vinovata de nevirarea impozitelor retinute la sursa si neplata taxelor datorate la CAS si CASS. Pe site-ul ministerului de finante se specfica ca impotriva firmei s-a inceput procedura de executare silita.
Ce pot face pentru recuperarea salariilor restante si pentru a obliga firma la plata taxelor datorate?
Platile bancare din contrul administratorului in contul meu pot fi considerate ca plati salariale?

Ma intereseaza daca finantele au cerut declarea falimentului/ insolventei?

Pe site-ul Ministerului de Finante se precizeaza ca s-a inceput procedura de executare silita.
Cu siguranta ca aceasta procedura va dura, se va constata insolvabilitatea firmei si se va trece la procedura falimentului/ insolventei.
Ar fi inutil sa va lansati acum intr un proces, pentru ca in aceasta faza sigur are popriri instituite, si , din ceea ce cunosc statul are prioritate in recuperarea creantelor, ar trebui sa urmariti ce se intimpla in executarea silita si daca se ajunge la insolventa sa va inscrieti la masa credala, in conditiile angajatorul era obligat sa contribuie cu o suma la Fondului de garantare pentru plata creanţelor salariale, denumit în continuare Fondul de garantare.
Art. 2. - Din Fondul de garantare se asigură plata creanţelor salariale ce rezultă din contractele individuale de muncă şi din contractele colective de muncă încheiate de salariaţi cu angajatorii împotriva cărora au fost pronunţate hotărâri judecătoreşti definitive de deschidere a procedurii insolvenţei şi faţă de care a fost dispusă măsura ridicării totale sau parţiale a dreptului de administrare, denumiţi în continuare angajatori în stare de insolvenţă.
iliedan77 a scris:

Cuantumul platilor lunare depaseste cuantumul salariului inscris in cartea de munca (deh, a parte din salariu fiind la negru). Timp de cateva luni am primit si banii rezultati din chiria apartamentului personal al lui administratorului.........
Pe langa asta, firma se face vinovata de nevirarea impozitelor retinute la sursa si neplata taxelor datorate la CAS si CASS. Pe site-ul ministerului de finante se specfica ca impotriva firmei s-a inceput procedura de executare silita.
Ce pot face pentru recuperarea salariilor restante si pentru a obliga firma la plata taxelor datorate?
Platile bancare din contrul administratorului in contul meu pot fi considerate ca plati salariale?

Aici sunt niste elemente care se bat cap in cap... In primul rand din sintagma "parte din salariu fiind la negru" eu inteleg ca dumneavoastra aveti un contract de munca incheiat cu acest angajator, insa nu a fost trecuta toata suma pe care ati negociat-o. Asa este?
In al doilea rand mai spuneti ca nu exista un acord intre dumneavoastra si angajator in ce sens? Pentru transferul bancar al salariului? Majoritatea societatilor procedeaza astfel, e mult mai simplu si mai comod. De asemenea in situatia dumneavoastra ati avea dovezi ca a existat plata salariului, chiar daca nu ati semnat state de plata niciodata.
Pe urma firma se face vinovata pentru neplata taxelor si impozitelor, insemnand aferente contractului dumneavoastra de munca?
Nu reusiti sa luati legatura nici cu cei doi asociati pe care societatea ii are in Romania?