avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate victor_roll

Activitate victor_roll

Sarcina are 23 saptamani...zilele astea tre' sa faca ecografia 4 d morfofetala si analizele...tre' sa ma intalnesc cu ea sa.i dau o parte din banuti...asa cum am spus mai sus am inregistrari audio ale convorbirilor telefonice cu ea, cât si ambientale, precum si mesaje prin care se poate observa clar caracterul ei si care e motivul real al despartirii, adica crizele ei de a se impune cu care nu am putut fi de acord... ma interesa si partea pecuniara in ceea ce priveste pensia de intretinere...din cate stiu ea se poate face si in natura (hainute, hrana, medicamente etc). In cazul asta, care sunt conditiile prin care instanta poate decide asupra acestui aspect? Daca instanta respinge aceasta forma si admite ca plata sa se faca in bani, din cate am studiat, iccj a statuat faptul ca, norma de hrana si echipament nu intra in venitul dupa care se calculeaza acea 1/4 din venitul net. De asemenea, tot in acea hotarare a iccj, asa am inteles eu, nu ar fi incluse la calcul nici sporurile de risc care tin de refacere...in componenta salariului meu mai intra un spor de suprasolicitare neuropsihica care nu se modifica de la o luna la alta, apoi spor de toxicitate, spor de noapte si spor de 75% pt munca prestata in zile de sarbatori legale sau de repaus. Astea 3 fluctueaza in functie de luna.




[
Nu e vorba de recunoastere...ea vrea ca eu sa.i platesc pensie de intretinere, dar fara a avea legaturi personale cu copilul...cu asta nu pot fi de acord! In plus, am inregistrari cu ea pe care le voi prezenta in instanta(daca se va ajunge aici) in care spune ba ca mi.l aduce la usa, ba ca.l da in grija statului, daca e sa se implice in alta relatie si el nu o sa o accepte cu copil o sa mi.l aduca pt ca nu vrea sa aiba de suferit...intr.una din inregistrari era de acord sa mi.l dea mie dupa ce il alapteaza, facadu.se in acest sens un acord legal cu ea...acum s.a sucit! E clar ca vrea sa.mi faca rau...motivul despartirii noastre nu este unul legat de violenta domestica, abuz, alcool, neimplicare in relatie, inselat, e legat strict de orgoliu, gelozie excesiva, certuri declansate de ea din nimic...i.am explicat ca intr.o relatie deciziile se iau impreuna si asa imi place sa fie...nici sa conduc, dar nici sa fiu condus

mvali a scris:

Mama incearca sa nu va treaca in certificatul de nastere ca sa aiba drepturi depline asupra copilului, sa nu aibe nevoie de semnatura dumneavoastra la aproape orice decizie, cu riscul pierderii pensiei de intretinere.
Daca mama pleaca in alta tara innainte sa nasca mai greu ca se aplica legile acelor state.
Recunoasterea copilului de castre dvs se poate face pe calea simpla la starea civila, chiar la notariat daca mama este de acord. Dar dupa cum afirmati sansele sunt mici si va fi necesar proces de paternitate dupa nasterea copilului.
Cel mai bine discutati si impacati-va. Copilul are nevoie de liniste chiar daca veti fi despartiti.
Ca o concluzie poate acesta era interesul doamnei.. copil cu orice pret doar al ei.

Ce se are in vedere la stabilirea pensiei de intretinere? Stiu ca aceasta obligatie poate fi achitata si in natura (haine, alimente, madicamente etc). Care sunt conditiile ca aceasta forma de obligatie sa se aplice in cadrul unui proces?
Referitor la pensia de intretinere stiu ca exista o hotarare a iccj cu privire la excluderea din venitul net a normei de hrana si a echipamentului...celelalte venituri provenite din sporuri, respectiv suprasolicitare neuropsihica, spor de noapte, remuneratia pt zile de repaus si sarbatori legale, spor de toxicitate (antena), se includ in venitul net la calcularea pensiei de intretinere sau se exclud ca norma de hrana si echipament?
ma ameninta ca nu o sa vad copilul, ca o sa plece cu el...de recunoscut, clar ca.l voi recunoaste, nici nu se pune problema...referitor la custodia comuna, la ce varsta a copilului il pot lua sa stea si la mine? care este timpul pe care.l acorda instanta? cat despre pensia alimentara, cu cea in natura sunt total de acord...
buna seara,
nu sunt casatorit, dar voi deveni tatic...eu cu mama copilului nu ne intelegem si am decis ca e mai bine separati...cum va decurge toata povestea dupa ce ea va naste?
ma refer la termenii si condintiile acordarii custodiei comune, cum e cu pensia de intretinere?
precizez faptul ca nu am cazut de acord cu ea in nicio privinta?