avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Activitate AlexandruGSS

Activitate AlexandruGSS

Anterior, prin legea 112/1995
Buna ziua, o casa a bunicilor care a fost nationalizata a fost revendicata de catre 2 nepoti acum 23 de ani. Doar ei figureaza in actul de mostenire. Au avut grija de locuinta, au facut renovari si au platit toate impozitele iar acum se vinde, daca apar alti mostenitori (nepoti) mai au dreptul la parte din vanzare ?
Am inteles. Ca si modalitate de depunere a petitiei, cncd este singura varianta ? Iar in cazul in care firma la care lucrez afla ca eu am depus sesizarea inseamna ca functionarii publici au incalcat legea?
Buna seara, care este cea mai buna modalitate de a reclama o companie pentru discriminarea unui grup de persoane ? Este cncd singura varianta ? Si daca da, in cazul in care voi depune o petitie se poate astfel incat firma sa nu afle ca eu am depus-o ? Intreb pentru ca mi-e frica de consecintele ulterioare, conducerea sigur va lua masuri impotriva mea daca afla ca am sesizat. Multumesc anticipat pentru ajutor.
Am semnat un contract pe o perioada determinata de 3 luni, cu o perioada de proba de 15 zile, iar la clauze se prevede 'perioada de preaviz in cazul demisiei este de 20 zile lucratoare pentru functii de executie'. Au trecut cele 15 zile de proba, mai pot renunta la contract doar cu preaviz in acest caz ?

Multumesc.