avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1080 soluții astăzi
Forum Activitate monamaryan

Activitate monamaryan

Am un proces castigat impotriva A.I.P.P.I.M.M (agentie pt intrepr.mici si mijlocii promovare export) prin care se anuleaza decizia de respingere la finantare Granturi masura 2.Am ridicat sentinta de la Tribunal cu stampila " definitiva prin nerecurare".Cu toate ca este definitiva jurista de la agentie imi spune ca ei ii trebuie cu stampila "investita cu titlu executoriu" ca asa cer cei de la minister, adica cei care trimit banii la agentie pt finantare.Am intrebat la tribunal: nu mai exista asa ceva din 2013, este definitiva si trebuie sa o puna in aplicare cei de la agentie.Am trimis mail din nou.Nici un raspuns.Am mers la un executor:nu au ce sa execute ca prin sentinta s-a anulat un act emis.De aici mi s-a spus ca singura cale este amenintarea cu calea penala pt nerespectarea unei sentinte.Unde este prevazuta aceasta cale, avand in vedere ca parata este instituie a statului.Multumesc pentru raspuns.
Discuție Onorar avocat
Sotul meu a fost dat in judecata de catre un unchi pentru a primii in intregime un teren de la tara (mostenire din partea bunicilor). Conform actelor terenul a fost impartit intre succesori. Ceilalti succesori (unchi,matusa,frati din partea tatalui decedat) au renuntat la partea lor in favoarea sotului pentru a nu avea drumuri de facut la tribunal(circa 30 km de locuinta) si pentru a nu avea cheltuieli (terenul este in suprafata totala de 19 ari).S-a platit expert topografic (1500 lei partea sotului) si in jur de 160 taxe tribunal.Unchiul a cerut prin avocatul sau impartirea cheltuielilor de judecata (adica sa suporte si sotul onorarul achitat de unchi avocatului sau).Instanta i-a dat castig de cauza.S-a cerut sotului sa plateasca 1600 lei unchiului.Mi se pare absurd sa suporte sotul cheltuielile cu avocatul unchiului!Sotul nu a avut avocat deoarece partea cu care ramane in urma procesului este in jur de 14 ari la tara.Doi ani am umblat la tribunal la toate termenele.Zile libere de la munca si drumuri facute.Cum se poate ca sotul sa suporte cheltuielile cu avocatul unchiului (care sigur i-a promis ca va obtine tot terenul si i-a luat 2000 lei)?