avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Activitate metilda

Activitate metilda

Răspuns la discuția plata daune dupa accident rutier
Avocata cu care am vorbit , mi-a spus ca daca cer prea multi bani mergem in proces. La fel si cei de la asigurari. Sincer, nu vreau sa am cazier si numai gandul ca mi-ar fi suspendat carnetul un an ma inspaimanta, mai ales ca lucrez in vanzari si depind de el.
Am cerut expertiza medico-legala la "Mina Minovici". I-au examinat doar actele si un examen fizic. Pe iesirea din spital se mentioneaza: nici un traiect de fractura, cu simptomatologie lombara (nu simpt. abdominala sau toracica). Pe actele lui: la o zi dupa "tasare vertabrala", la o saptamana "fractura fara diminuarea inaltimii corpului vertebral" ,la trei luni " fractura veche neconsolidata" pt.care primeste certificat de incapacitate de munca.
Concluzii: cu probabilitate fractura de T12, daca se demonstreaza ca persoana nu a suferit vreun alt traumatism. Comisia ii accepta cele 40 de zile de ingrijire si precizeaza ca leziunea poate fi produsa in acelasi context traumatic.
Persoana respectiva s-a deplasat atat in prima saptamana cat si ulterior la Asigurari, sa vada ce despagubiri primeste, la Politie pt. declaratii, la medicinalegala, m-am intalnit cu el de mai multe ori pentru asa-zisa "impacare pe cale amiabila". Deci unde suferinta provocata de un traumatism la T12 a lipsit cu desavarsire....
Sunt disperata, nu stiu cum sa procedez in continuare.
Răspuns la discuția plata daune dupa accident rutier
Multumesc pentru raspuns.
Din nefericire se pare ca va trebui sa-i dau bani pe care-i pretinde. Nu stiu cum... un salariu, un copil si doi parinti bolnavi(unul de cancer).
Asiguratorul i-a evaluat masina la 3100 Ron , dar ii dau 4000 si zilele de ingrijire la 4000 (40 zile de ingrijire). Ei mai mult nu vor sa plateasca. Ii pot determina in vreun fel sa mai suplimenteze aceasta suma?
Ceeace ma revolta este ca persoana respectiva nu a stat in pat nici o zi, desi in cazul lui trebuia sa stea macar cateva zile, sa poarte corset, vindecarea dura cel mult doua luni (parerea mai multor ortopezi). Avocatul lui, prieten, fost procuror l-a sfatuit foarte bine unde si cum sa procedeze. Pe medici nu a fost greu sa-i plateasca...
Spre ca intr-o zi legislatia nu v-a mai lasa la latitudinea partii vatamate impacarea "pe cale amiabila" si v-a stabili clar care sunt despagubirile platite de asigurator ( de accea platim o asigurare obligatorie).
Cu respect.
O zi buna!
In urma cu un an, am avut un accident de masina. Rulam pe un drum cu doua benzi pe sens, eu aflandu-ma pe banda a doua. Dupa un viraj la dreapta, la 700m in fata mea se afla o alta masina care stationa pe acceasi banda, cu intentia sa vireze la stanga( sa taie banda continuua) intr-o parcare pietruita. L-am observat tarziu ca stationeaza, am vrut sa-l ocolesc pe banda intai, masinii mele i-a derapat spatele si a lovit balustrada din dreapta si de aici am fost proiectata in masina care stationa. Eu sunt vinovata ca l-am lovit din spate. In urma accidentului, persoanele acelei masini au suferit leziuni minime, fara urme de fractura la radiografiile facute (3-6 zile de ingrijiri medicale pt. contuzii). La Politie au declarat ca au pretentii materiale. Mie soferul mi-a cerut 6000Euro. Daca a vazut ca nu sunt de acord cu suma respectiva dupa o saptamana a aparut cu o radiografie cu tasare vertebra T12 pt. care medicina legala i-a prelungit zilele de ingrijire la 40 zile, caz in care sunt pasibila de un proces penal. Suma pe care i-am propus-o eu si asigurarile este de 4500 euro, cu care nu este de acord. Pentru acea vertebra tasata si-a luat 8 luni de concediu medical si certificat de incap. de munca. I-as da banii pe care-i cere, dar nu am de unde. In acestul unui proces penal ce daune as avea de platit (cazier, carnet luat, daune morale). Le voi putea plati in rate?