avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 855 soluții astăzi
Forum Activitate malix

Activitate malix

datoria se prescrie dupa trei ani de cand a fost facuta ultima plata - asta asa in mare ca sa intelegeti. Cand ati luat banii din banca ce v-ati gandit ca platiti un an si dupa va face banca un cadou? Mi se pare absurd sa puneti o astfel de intrebare "daca eu am platit jumatate tre sa platesc obligatoriu si restul?" DA TREBUIE CA NU SUNT BANII DVS.
Cosmina doar pt ca esti hartuita cu niste telefoane nu ar trebui sa iti platesti datoriile?! Dna avocat AVLIL are dreptate...cateodata parca traim in epoca de piatra cu oameni care fac afirmatii asemanatoare cu ale tale si mai grav chiar pun in practica ce spun.
Iar in ceea ce priveste problema datoriei de la orange in cazul lui monik2006 - te sfatuiesc sa faci o solicitare in scris la orange sau eos pt contract - pt a vedea semnatura. art 1111 se refera la imputatia platii - adica daca achiti o parte din debit mai intai se scade din dobanda , penalitati si apoi din datoria propriuzisa (debit principal). Nu cred ca ai de ce sa iti faci griji - datoria nu iti aprtine.
Mi se pare putin deplasat sa impuneti conditii de restituire ale unui credit declarat scadent anticipat atata timp cat dvs ati incalcat contractul cu banca si nu ati rambursat luna de luna conform graficului de rambursare suma ce reprezenta rata. Daca doreati sa nu platiti tot creditul o data trebuia sa va achitati ratele. Parerea mea. Poate au existat probleme si de aceea nu ati fost in posibilitatea de a achita dar asta nu inseamna ca daca vi se cere sa va luati un angajament in scris - similar cu graficul de rambursare - mai ales ca vi s-a oferit esalonare pe suma - de ce nu l-ati lua?! E un beneficiu care va este oferit desi nu era nimeni obligat sa o faca. O data ce contractul are titlu executor degeaba va ganditi la poprire pentru ca nu se va face asa ceva...poate acum nu aveti nici un bun dar sunt sigura ca veti avea si nu ar fi pacat sa il dati executorului?

O seara buna
S-a terminat convorbirea cu acea persoana .Am pus mana pe telefon si l-am sunat pe tata , care a confirmat ca el platise
acea ultima factura si ca a si reziliat contractul atunci.Bine inteles l-am intrebat daca mai are chitanta ....



Deci este clar ca nu spuneti tot adevarul pt ca tatal dvs. nu avea cum sa rezilieze contractul daca nu era titular. In ceea ce priveste consilierii juridici de la Eos nu au superirori cand vine vorba de scara ierarhica directa...asta din cunostiinte sigure...deci nu poate sa vina directorul sa vbeasca la telefon cu dvs. Motivul pt care vi s-a spus sa achitati intr un cont este pt ca datoria a fost cesionata. Datoria este cu adevarat prescrisa deci posibilitatea de a fi dat in judecata nu mai exista pt recuperarea datoriei. Dreptul de a solicita plata datoriei in schimb nu se prescrie si trebuie sa luati la cunostiinta faptul ca daca veti merge sa faceti un alt contract de telefonie mobila veti fi gasit in Preventel cu datoria. Ma indoiesc cu un angajat de la o reprezentanta Orange (nu dealer) v a comunicat ca nu aveti datorie. Pt a fi sigur ca intradevar aveti datorie faceti cerere sa vi se dea copie dupa contract si facturi restante. Puteti sa comunicat cu cei de la Eos pt acest lucru. Iar in ceea ce priveste intrebarea 5 pe care ati adresat-o si anume aceea ca acel contract de telefonie este intre dvs si furnizor - in contract este stipulat faptul ca Orange are dreptul sa cesioneze datoria - lucru pe care l a facut - iar Orange nu este obligata sa va aduca la cunostinta faptul ca a hotarat sa cesioneze datoria.
O seara buna
Parerea mea este ca daca mostenesti activul sa mostenesti si pasivul. Daca bunicul a facut datorii la banci si le a lasat neplatite iar tata a mostenit casa bunicului pai sa plateasca datoria la banca. Acum sincera sa fiu nu stiu daca acesta idee este una subiectiva sau obiectiva (nu sunt in aceasta situatie). Totusi incerc in acest moment sa gandesc obiectiv si tind sa cred ca intradevar au existat niste lucruri pertinente spune aici....si anume daca cei care au dat bani nu si i au recuperat in 3 ani de ce vin dupa 9 si vor banii inapoi? E o intreabare buna...dar pe de alta parte cel care avea datorie nu a stiut ca trebuie sa o achite sau nu a vrut? Ce gandesc eu despre mostenirea datoriilor? Cred ca asa cum mostenesti casa masina si altele (depinde cat de bogat e defunctul) e firesc sa mostenesti si datoriile lui/ei. Daca le platesti sau nu e o decizie proprie. Pe de alta parte tu nu mai platesti la Vodafone sau la BRD (exemple) ci unor societati care au dat bani sa iti plateasca datoriile cum sunt societatile de colectare. Ele au dat o suma de bani pe creanta s a produs cesiunea si acum datoria e fata de aceste firme ....adica incearca sa isi recupereze banii pe care i au platit..sumele platite de ele fata de sumele pe care le datorezi ulterior sunt intradevar mai mari si uneori sunt abuzive anumite clauze dar eu stau si ma intreb ce Dumnezeu a facut debitorul atata timp?! Nu a avut de unde sau nu a vrut sa achite? E o linie destul de fragila intre a nu putea si a nu avea...unii sunt pur si simplu rau platnici iar altii se vad in situatia in care nu mai sunt capablili sa achite ratele (cu facturile de la telefon sunt intoleranta pt ca acolo vorbesti si stii oricand de cat ai vorbit si te poti oprii oricand dar unii nu o fac). Pe de alta parte firmele de furnizari servicii de telefonie si bancile nu sunt societati de binefacere. Atunci cand ai semnat ceva ai semnat in deplinatatea facultatilor mintale (sau cel putin asa se presupune) si ai luat la cunostiinta atat drepturile cat si obligatiile contractuale. Cred ca am divagat un pic ....ideea e ca parearea mea (de fraiera cum ar spune o doamna avocat de aici) ca daca am mostenit casa bunicului de la o anumita adresa si pe acea adresa era un contract nerespectat, deci datorii, eu cred ca as platii. Daca stam sa ne gandim ca eu nu am nici o vina ca bunicul a lasat datorii si nici tata nu are (copii nu trebuie sa plateasca pentru greselile parintilor nu?) de ce sa le platesc? Pt ca am vrut casa :D. Unele contracte sunt abuzive si inainte sa fie prescrise dupa presciere datoriile devin si mai mari si mai abuzive sunt penalitatile dobanzile si taxele. In concluzie eu nu l as lasa pe bunicul sa moara cu datorii :))
Daca vbeam fata in fata dna avocat Avlil (sper ca sunteti dna si nu ma exprim gresit) poate ca nu o luam ca pe o bataie de joc expresia dvs. In contextul in care ati folosit o suna ca o insulta si asa am luat o mai ales ca va refereati si la nikckul meu care este o analogie intre numele meu si al sotului (asta ca sa va satisfac curiozitatea).Eu nu am spus niciodata ca datoria mea ar fi neprescrisa sau prescrisa. Dvs ati tras concluzia din context fara macar sa vreti sa intelegeti ce incerc eu sa sustin. Eu sunt de parere ca datoriile prescrise sunt tot datorii si serviciile si banii utilizati sunt ai altcuiva nu ai debitorilor.Faptul ca m am confesat ca si eu am avut o datorie ( si nu la EOS ci am intarziat cu plata unei facturi la Vodafone si m a sunat departamentul lor de collection) nu a fost pt a imi marturisii pacatele dupa cum ma acuza dna romanascu (parca asa era numele dna-ei) ci pt a sublinia faptul ca nu vorbesc asa doar de dragul de a ma afla in treaba. Poate chiar sunt mai catolica decat Papa dar eu consider ca obligativitatea de plata nu se stinge o data cu prescrirea datoriei si ca acea datorie va exista tot restul vietii debitorului si dupa moarte. Faptul ca nu mai poate fi actionati in instanta nu inseamna ca datoria s a sters. Ma mai irita si faptul ca in Romania exista foarte multe contracte facute cu gandul de a insela si de a nu platii. Poate de aici si convingearea cu care imi sustin punctul de vedere dar eu macar nu am insultat si nu am jignit cum au facut o marea majoritate a avocatilor.
Si eu va marturiresc ca am o slabiciune: cand sunt provocata raspund
Avocatilor datoria mea nu era prescrisa dar ma rog trageti voi concluziile proaste ca de obicei....nu am tras concluzia ca avocatii practica meserii murdare sau imorale ci doar ca fiecare face ce doreste sa castige bani inclusiv sfatuieste debitorii sa plece din tara si sa astepte prescriptia. As dorii sa va pastrati macar bunul simt fata de anumite posturi ca moralitatea clar nu o aveti 90% dintre voi. Va multumesc Dl u.b.i.k sincer pt ca dati dovata de foarte mult bun simt si fata de restul colegilor dvs aveti ceea ce se numeste verticalitate si umor si capacitatea de a vede lucrurile din perspective diferite..in rest...mi se face rau ca am incercat doar sa aduc niste argumente unor oameni ca voi....
Sincer nu cred ca orice post de al meu isi mai are rostul. La atatea atrocitati pe care le am citit un singur om m a facut sa il inteleg si anume dl u.b.i.k: toti trebuie sa castigam un ban si ca felul in care o facem depinde de fiecare. Nu am de gand sa va explic diferenta dintre mandatare si cesiune dintre datorii prescrise si neprescrise ...n are rost atunci cand o doamna avocat vorbeste cu ma cher si imi specifica de unde provine cuvantul intrebandu ma de unde provine nick ul meu si ce reprezinta...superficialitate la fel ca in cazul dl consilier de credite care emite judecati de mare valoare cu privire la faptul ca daca ai 60 de ani si iti faci abonament nu trebuie sa il platesti si daca nu iti faci nu iti triesti viata...foarte multe lucruri importante pt dvs doamnelor si domnilor n am ce zice. E normal sa nu platesti dupa prescriptie si sa fii considerat fraier daca o faci ca doar banii aia sau serviciile pe care le ai folosit provin din gradina proprie unde cresc de altfel si gogosarii. Multe cazuri va doresc si sper ca in viata mea sa nu am nevoie de cineva ca dvs.
Dl u.b.i.k reprezentantii societatii de colectare nu bat la nici o usa...nu exita firme de recuperatori in Romania...cel putin nu legale...dvs discutati despre faptul ca datoria este mostenita (activul si pasivul se mostenesc de catre mostenitorul legal). Eu nu discut despre necesitatea de a avea telefoane mobile. Eu discut despre principii. Daca vrei mobil poti sa il ai si la 90 de ani si sa te bucuri de viata dupa cum spune distinctul consultant de credite dar asta nu inseamna ca nu platesti. Daca ai contracte nu le respecti?! E normal ca avocatul sa te sfatuiasca sa pleci din tara si sa astepti sa se prescrie datoria?! Eu despre asta vorbeam nu despre faptul ca daca ai facut o contraventie sau ai incalcat legea nu ai dreptul sa fii aparat. Nu contest ca exista mii de cazuri ale oamenilor care nu au avut nici o intentie sa incalce contractul dar au ajuns sa o faca...din n motive...eu discut despre lipsa de moralitate a avocatilor care sfatuiesc oamenii (datornicii) sa spuna ca au un sot gelos, care sfatuiesc oamenii sa nu achite pt ca s a prescris dartoria si tot asa...faptul ca o societate (de creditare sau de furnizare servicii) nu a fost suficient de deligenta sa ceara la timp sa se achite asta e...e adevarat, dar asta in seamna ca e normal sa nu platesti? Ai utilizat niste servicii si niste bani care nu i ai castigat tu si nici nu sunt ai tai si pe care i-ai luat cu titlu de imprumut ....poate sunt eu lupul moralist ...nu aveam nevoie de consiliere slava cerului in scoala am invatat ce aveam nevoie dar pe mine ma lasa fara cuvinete o asemenea atitutine din partea celor care reprezinta legea. Nu va simtit lezata dna Romascanu...e o practica observata de mine in timp din partea avocatilor care au cautat si cauta tot felul de portite in contracte...nu contest pregatirea dvs., nu contest faptul ca exita oameni care gresesc, nu contest ca unele contracte sunt abuzive...Contest moralitatea sfaturilor date de unii dintre avocatii ce au scris in acest forum...atata tot...Subiectivismul nu e o problema..respectarea legii este o problema sau mai bine spus incalcarea ei e o problema pt mine...de aceea nu as putea niciodata sa fiu avocat al apararii...dar cum am mai spus...moralitatea asta ma omoara....
Felul in care abordati problemele ma face sa ma gandesc ca e ceva neinregula in aceasta tara.
1. Drepturile omului nu sunt incalcate atunci cand un rau platnic si este notificat cu privire la situatie si i se cere sa achite.
2. Sfaturile dvs ma uimesc....exista cazuri clare de sfaturi: "daca datoria e prescrisa nu platiti nimic, nu faceti nici un angajament de plata si raspundeti la nici o notificare"
3. NU LUCREZ LA ACESTE FIRME DAR MA UIMESTE SA VAD ATATA LIPSA DE BUN SIMT FATA DE LEGE SI ANUME FATA DE NISTE CONTRACTE SEMNATE SI NERESPECTATE.
4. E ok sa incurajezi omul sa faca abonamente/credite/orice alt ceva si sa ii spui ca datoria s a prescris.
5. O data prescrisa datoria orice plata s ar face nu se reia termenul de prescriptie din cate stiu eu...
6. Si am mai vazut comentarii de genul: "ca parca nu am ramas cu toti restanti la intretinere si poate o doamna de 60 de ani nu a mai putut sa achite si deci nu este o rau platnica sau o persoana care doreste sa insele ci doar o persona cu probleme....la 60 de ani ai nevoie de telefon mobil si credit?????!!!!!!!
7. Pe mine ma deranjeaza feul in care puneti problema...aparati drepturilor unor persoane care incalca legea...contractele au baza legala...nu sunt respectate...si e normal sa te muti in alta tara si sa astepti sa se prescrie datoria...sau e normal sa te certi cu cei care de suna din collection pt ca asa se numeste si nu recuperatori (nu se darama usi din cate imi aduc aminte)
8. Si eu am fost o rea platnica dar mi am recunoscut greseala si am achitat cu tot cu penalitati si dobanzi pt ca m am folosit de ceva si acel ceva nu era de la mama sau tata.
Inchei din nou cu ..
Sunt stupefiata