avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate tinys

Activitate tinys

Perfect! =D> multumesc tare mult.
Intradevar am modificat data intrucat s-au prelungit termenii contractului...am schimbat cu 15 septembrie 2008, dar si prima am schimbat-o...02/01/2008 cu 1/05/2008 de cand intra in vigoare actul aditional.
Deci, actul asta aditional acopera si art. 44?
Am facut deja un act aditional pe care fiecare salariat in parte l-a semnat.
Iata modelul:
ACT ADITIONAL nr …………./……………….
Inregistrat la Inspectoratul Teritorial de Munca cu nr. …… si in registrul general de evidenta a salariatilor la fila nr. ……..


Angajatorul ………………., C.U.I. ……………., cu sediul in …., ……………………, reprezentata legal de X in calitate de director general si salariatul(a) Y, CNP ………………. hotarasc de comun acord modificarea contractului individual de munca, incepand cu data de 02/01/2008 dupa cum urmeaza:

1. Prestarea muncii se va face pe teritoriul Frantei, pe santierul ……………., nr ……, …….., in perioada 02 ianuarie – 25 martie 2008, conform contractului de subantreprenoriat, nr. …………. incheiat intre A si B, cu posibilitatea prelungirii perioadei de delegare pana la finalizarea efectiva a lucrarilor contractate.

2. Platile salariale se vor face conform contractului individual de munca, in moneda romaneasca si vor fi direct proportionale cantitatii si calitatii muncii prestate.

3. Cheltuielile de cazare, masa, transport dus-intors Iasi – ……., precum si transportul intern in interes de serviciu vor fi suportate integral de firma A.

4. Parasirea nejustificata a locului de munca pe durata derularii contractului de subantreprenoriat, cat si dupa incetarea acestuia, atrage dupa sine plata catre A. a sumei individuale suportate de catre angajator pentru transport, cazare, masa pe toata durata sederii la …….

5. Pe perioada desfasurarii contractului de subantreprenoriat, salariatul se va supune atat legislatiei franceze cat si legislatiei romanesti.

5.1. In cazul savarsirii de catre angajat a unor infractiuni sau a producerii altor incidente pe perioada desfasurarii contractului de subantreprenoriat, exclusiv din vina sa, angajatul va raspunde in fata legii franceze suportand individual consecintele.

5.2. Orice prejudiciu material produs angajatului pe perioada detasarii din vina exclusiva a angajatului ii va fi imputat acestuia.

6. Pe perioada desfasurarii contractului de subantreprenoriat, salariatul trebuie sa respecte normele franceze de legislatie a muncii.

Celelalte prevederi ale contractului individual de munca raman in vigoare.


Director General, Salariat,

Buna tuturor,
sunt intr-o mare dilema. #-o
Din data de 2 ianuarie 2008 , firma la care lucrez (profil instalatii in constructii), si-a trimis o echipa de 4 oameni pe un santier in Franta pentru a desfasura o lucrare. Echipa trimisa este in delegare. Conf. Codul muncii:
Art. 43: "delegarea reprezinta exercitarea temporara, din dispozitia angajatorului, de catre salariat, a unor lucrari sau sarcini corespunzatoare atributiilor de serviciu in afara locului sau de munca ". (ne supunem intru totul legii intrucat le platim salarul, diurna, cazare, transport pe toata perioada cat angajatii se afla in delegare)
Art 44 (1): "delegarea poate fi dispusa pe o perioada de cel mult 60 de zile si se poate prelungi, cu accordul salariatului, cu cel mult 60 de zile." - AICI E PROBLEMA MEA... Salariatii firmei ar implini azi, 30 aprilie 2008, exact 120 de zile de cand se afla in delegare (calculul include sambetele si duminicile, precum si zilele nelucratoare intrucat am considerat ca angajatii si in perioada respectiva se afla tot pe teritoriu strain). Cei 4 salariati ar trebui sa plece maine spre Franta pentru a continua lucrul pe santier dar nu mai inteleg daca legal mai au voie sau nu! Este vorba de 120 de zile pe an sau de un maxim de 120 zile lucrate fara intrerupere de concediu, intoarcere acasa etc.? daca ar fi vorba despre ultimul caz s-ar putea spune ca o data luat concediul, salariatii cand se reintorc pe teritoriul Frantei reincep un nou ciclu de 60+60?

Va rog tare mult sa ma ajutati sa pricep cum sta treaba d.p.d.v legal ptrca tare imi e frica sa nu avem probleme din cauza asta si sa ne trezim cu o amenda care sa ne taie cheful de munca. :O

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția FISE POST
Multumesc foarte mult! :D M-ai salvat...azi le procesez si vad eu ce mai fac pentru celelalte fise de post!
Răspuns la discuția FISE POST
Buna,
sunt noua pe form si caut in disperare fisa postului pentru o serie de meserii din cadrul firmei unde lucrez. Va rog tare mult sa ma ajutati pentru ca sunt disperata.
Caut fisa postului pentru:
- consilier economic;
- responsabil department financiar-contabil;
- operator service;
- responsabil department service;
- responsabil depozit;
- responsabil mecanizare/transport;
- responsabil protectia muncii;
- director marketing;
- responsabil calitate si protectia mediului;
- responsabil department vanzari;
- reprezentant vanzari;
- lacatus;
- sudor;
- instalator;
- responsabil atelier productie;
- responsabil department proiectare (instalatii/constructii);
- sef punct de lucru
- maistru
- lucrator constructii
- zidar
- dulgher
- fierar betonist
- tamplar
- electrician
- instalator

Am tare nevoie de ele. Email-ul meu: tin_flower11@yahoo.com . Multumesc tare, tare, tare mult!