avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Activitate sevraj

Activitate sevraj

Nu o sa recunosc nimic. Nu am incasat salariul in ultimii ani :)
Dar e legal ?
Buna ziua,

Am facut o cerere la resurse umane la compania la care lucrez sa imi incasez salariul in alt cont bancar ( nu cel al meu ) iar ei au acceptat si din cate stiu eu nu permite legea asa ceva. Ce pot face in legatura cu asta ? Incasez salariul in contul prietenului meu de aproape 2 ani. Ma gandeam sa ii actionez in judecata.
Nu stiu inca. Dar legal ii pot actiona in vreun fel? Sau doar se remediaza problema si gata?

soficu cristina a scris:

Compania cum a intrat in posesia contului sotiei dvs.?

Buna,

Daca firma la cere lucrez, imi vireaza salariul lunar in contul sotiei mele, ce pot face ?
Tin sa mentionez ca probabil din neatentie sau o greseala din partea lor. Tin sa mentionez ca sotia nu e imputernicita.

Mersi anticipat
Răspuns la discuția Concediu de odihna
Sambata si duminica poate? Deci imi iau 5 zile de concediu si stau acasa 7 zile? Imi iau Luni, marti , miercuri, joi si vineri concediu si automat stau acasa SAMBATA SI DUMINICA. Corect?

Cornel Vasile a scris:

Zilele de sambata si luni nu intra in calculul zilelor de CO , chiar daca lucrati in aceste zile.

Răspuns la discuția Concediu de odihna
7 zile calendaristic

Deci, la programul de lucru mentionat mai sus, daca vreau sa stau acasa de luni pana duminica(inclusiv) cate zile de concediu va trebui sa planific pentru alea 7 zile de stat acasa?
Răspuns la discuția Concediu de odihna
Multumesc pt raspuns. Dar daca o sa vreau sa stau in CO 1 saptamana? Si tot asa incepand din ziua de Luni?...
Buna, va rog sa ma lamuriti si pe mine .... lucrez La o firma cu 3 angajati si un director ( magazin ) si programul nostru e cam amestecat in ideea ca lucram si in zilele de weekend( sAmbata si duminica), cate 8h pe zi. O regula generala este ca fiecare angajat sa aiba 1 weekend liber pe luna. Restul zilelor libere care ni se cuvin le avem in timpul saptamanii prin rotatie... Intrebarea mea este ; daca imi i-au concediu de odihna 5 zile ( de luni) , cat va trebui sa stau acasa?... exact 5 zile lucratoare si sa incep munca de sambata sau stau 7 zile ( pt ca weekendul nu se calculeaza in concediu) si sa incep chiar de luni , cealalta saptamana??... as fi tare bucuroasa daca as primi un raspuns mai pe intelesul meu.... multumesc