avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1412 soluții astăzi
Forum Activitate nicol 3

Activitate nicol 3

fiica mea, care momentan este eleva, este incadrata intr-un grad de handicap, a primit acel card de energie, cu care am putut realiza o singura plata.
mentionez ca veniturile noastre cumulate...salariul meu minim pe economie plus bursa ei scolara, alocatia de stat si indemnizatia de handicap....sunt de maximum 2800lei.
am sunat la acel nr "minune" si mi s-a spus ca depasim plafonul de 2000lei/persoana..
mai precizez ca la adresa din buletin, viza de flotant, locuim doar noi doua...eu si fiica mea, nici macar proprietarul nu are aceasta adresa in cartea de identitate.
cui ne putem adresa pt a vedea de ce cardul a devenit invalid?
multumesc anticipat pt raspuns!
De anul trecut mi-au ramas 3 tichete de vacanta, nefolosite (150 lei) ...care vor expira la sfarsitul acestei luni. am intrebat angajatorul daca mi le-ar putea prelungi, dar mi s-a spus ca n-au cum
in acest caz, trebuie sa la returnez si sa-mi fie restituit impozitul pe aceasta suma
Exista vreo cerere tip, pt returnarea lor?
Multumesc anticipat pt raspuns!
din 2009 sunt angajata ca asistent personal pt minor cu handicap grav.
momentan ma incadrez la gradatia 3 de salarizare -Gradatia 3 - de la 10 la 15 ani - 2.706 lei brut si 1.609 lei net (347 indemnizatia de hrana);
- in total primesc 1625 lei, deoarece am in intretinere o persoana
Astfel, incepand cu luna ianuarie 2019, in urma acordarii sporului maxim de 15% conform HG nr. 589/2.08.2018 publicata in MO 693/8.08.2018, GRILA de salarizare pentru asistentul personal va fi urmatoarea:
Gradatia 3 - 2.359 x 15% = 2.713 lei brut - 1.615 lei net;
pana aici am inteles...numai ca, eu, cand am intrebat la primarie, de acest spor, mi s-a spus ca nu se acorda nimic, deoarece primaria n-are bani.
daca legea salarizarii prevede acest drept, cine e in masura sa-l aplice?
,,,, in legatura cu voucherele de vacanta, cand am intrebat daca se poate depune o cerere pt prelungirea termenului de valabilitate, mi s-a raspuns pe un ton f aspru ca , daca nu le-am folosit, sa le duc imediat la ei...desi termenul e valabiul pana in 31 iulie 2019
multumesc anticipat pt raspuns!