avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Activitate Ela_Cj

Activitate Ela_Cj

Da, din pacate la bugetari nu se aplica coeficientul de 2 la salariul minim pe economie. Exista o grila de salarizare care stabileste salarile personalului din unitatile bugetare. Este vorba despre O.G. 10/2008. Si in anexa ordonantei salariul este intr-adevar 578. Dar de la 1 ianuarie 2009 s-a modificat minimul pe economie la 600 insa grila de salarizare nu s-a adaptat noilor modificari.Ce sa faci?Suferim unii dintre noi pentru lipsurile legislatiei noastre.Ceea ce m-ar interesa insa si mai mult este dupa ce perioada pot trece de la consilier juridic debutant la consilier juridic grad 4. Multumesc mult pentru raspunsuri.
Buna ziua tuturor,sunt consilier jurdic la o primarie din 05.01.2009. Am fost incadrata ca si consilier juridic debutant cu mirificul salariu brut de 578 lei. Ceea ce, stiu, este practic imposibil avand in vedere ca de la 01.01.2009 salariul minim pe economie este de 600 lei. Din pacate insa, legiuitorul nostru nu a adus modificarile necesare O.G.10/2008 asa ca...Ceea ce as vrea sa stiu insa, este dupa cat timp pot trece de la consilier juridic debutant la consilier juridic de gradul 4?Nu de alta dar pentru consilier juridic grad 4 salariul este putin peste minimul pe economie=D> si tare m-as bucura sa primesc ceva in plus.Ca munca este...Cineva spunea ca dupa 3 luni, insa m-ar ajuta foarte mult daca as gasi si un temei legal pe care sa imi intemeiez cererea.Mentionez ca am fost angajata ca si personal contractual nu ca si functionar public. Va multumesc mult tuturor pentru rabdare si anticipat pentru raspunsurile care vor veni.O zi buna.
Răspuns la discuția Salariu consilier juridic
In concluzie, va trebui sa ma obisnuiesc cu ideea ca salriul meu brut este de 578 ron!? Asta este. Va multumesc pentru informatii.
Răspuns la discuția Salariu consilier juridic
Multumesc pentru informatie. Eu sunt angajata ca si personal contractual. Ar trebui sa fac o cerere pentru recalcularea salariului? Si sa atasez cererii si C.C.M. pentru ca cei de la resurse umane sa nu ma contrazica? Multumesc mult. O zi frumoasa.
Răspuns la discuția Salariu consilier juridic
Stiu ca profesia de consilier juridic nu este reglementata de Codul CAEN sau de cel rubinian insa in aceste coduri, unde sunt clasificate toate profesiile,meseriile, aceasta profesie este prevazuta cu studii superioare. Obligatoriu. Iar conform C.C.M. art.40 pentru posturile prevazute cu studii superioare se aplica un indice de 2. Intrebarea mea era daca acest indice se aplica si posturilor din institutiile bugetare sau nu.Va multumesc.
Buna ziua, am si eu o intrebare la care nu ii gasesc raspunsul si nimeni nu ma poate lamuri cu certitudine. Sunt consilier juridic debutant la o primarie incepand cu 05.01.2009. Am fost incadrata cu un salariu brut de 578 ron. Ceea ce vreau eu sa stiu este daca la institutiile publice nu se aplica C.C.M. Conform C.C.M. pentru posturile prevazute cu studii superioare se aplica un indice de 2, ceea ce inseamna ca se inmulteste salariul cu 2.Atat in Codul rubinian, cat si in Codul CAEN aceasta functie este prevazuta cu studii superioare. La institutiile bugetare nu se aplica aceste prevederi? Va multumesc.
Buna, am si eu aceeasi intrebare insa pentru personal contractual, nu pentru functionar public. Nici in cazul personalului contractual nu se cumuleaza functiile? Si eu am patit acelasi lucru: sunt consilier juridic la o primarie dar ma ocup si de achizitii publice iar salarul meu de incadrare este de 578 ron si atat.
Răspuns la discuția Schimbarea in functii
Faptul ca acest contabil sef nu are studii superioare nu are nici o relevanta? El are totusi o responsabilitatsi el habar nu are ce sa faca. Refuza sa se adapteze "noului", contabilitatae o tine inca "de mana", refuza sa puna salariile pe card cu toate ca toti angajatii si-au facut carduri in acest sens. Poate acest domn sa fie contabil sef atata timp cat nu are studii superioare? Legea functionarilor publici spune ca acestia trebuie sa aiba studii superioare. Va multumesc si sa aveti o zi buna.
Buna dimineata, am si eu o intrebare, poate primarul sa schimbe in functie contabilul? Se poate face doar prin dispozitia primarului sau este nevoie de hotarare de consiliu? Contabilul sef al institutiei nu are studii superioare si refuza sa-si faca indatoririle de serviciu. Pe langa asta mai este si beat marea majoritate a timpului. Poate primarul sa il schimbe in functie? Adica contabilul care se ocupa de incasari sa fie trecut in functia contabilului sef? Contabilul care se ocupa de incasari are si studii superioare. Trebuie sa mai mentionez ca ambii sunt functionari publici. Va multumesc frumos si va doresc tuturor o saptamana frumoasa.
Răspuns la discuția Contract de munca sau dispozitie?
Si daca secretarul unitatii refuza in continuare sa intocmeasca actele de angajare cui ar trebui sa ma adresesz? Prefectului, consiliului judetean sau la Directia muncii? Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez? Eu am venit toata saptamana la munca, am semnat condica de prezenta. Stiu ca, contractul de munca se poate inregistra cu pana la 15 zile in urma, insa daca mi-l va inregistra cu 1 ianuarie se aplica legea cu posturile blocate? Sau respectiva lege se aplica numai posturilor scoase la concurs dupa 1 ianuarie? Va multumesc mult.