avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate Madalin BCM

Activitate Madalin BCM


Am înțeles! Mulțumesc!
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Ei stiu cel mai bine si sunt in masura sa va spuna.

Mi-au zis sa-i sun in 3-4 zile ca nu ar trebui sa dureze mult, problema e ca permisul e la poliția de unde fac parte și dosarul mi l-a făcut poliția autostrăzii unde am depus și cererea.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Trebuia sa intrebati la politie cand sa va prezentati sa va restituie permisul.

Bună seara! Hotărârea a rămas definitiva, am făcut cerere pentru certificatul de grefa, l-am ridicat și m-am dus cu el la poliție de unde fac parte și mi au zis sa ma duc la poliția care mi-a făcut dosarul. M-am dus acolo și m-au pus sa fac o cerere de redobândire a permisului.
Acum întrebarea este in cât timp primesc răspunsul la cererea și mai trebuie sa dau testul de redobândire?
Mulțumesc!

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Sa apara daca Parchetul a declarat apel.


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca nu apare nimic pe portal in aproximativ 10 zile de cand ati primit minuta, probabil asa o sa ramana.

Ce ar trebui sa apăra in portal? Momentan nu e nimic schimbat.
In cât timp ar trebui sa primesc hotărârea dacă nu se face apel?


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Da, se trimite la Curtea de Apel.

In cât timp pot afla dacă se trimite sau rămâne așa?


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Are dreptul sa depuna apel in 10 zile de la comunicarea minutei.

Dacă depune ce se întâmplă? Se judecă iar?


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca ramane definitiva, vi se restituie.

Poate sa îmi facă parchetul apel? Mulțumesc!
Salutare, am primit soluția la dosar..mi se anulează permisul?

Tip solutie: Amânarea aplicării pedepsei
Solutia pe scurt: Stabileşte în sarcina inculpatului BCM pedeapsa de 6 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere în varianta normativă a conducerii pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană căreia exercitarea dreptului de a conduce i a fost suspendată, faptă prev. şi ped. de art. 335 alin. 2 c.p., cu aplic. art. 396 alin. 10 c.p.p. În baza art. 83 c.p. rap. art. 396 alin. 4 c.p.p .dispune amânarea aplicării pedepsei, stabilind un termen de supraveghere de 2 ani, calculat conform art. 84 Cod penal. Pune în vedere inculpatului dispoziţiile art. 88 Cod penal. În baza art. 85 Cp impune inculpatului ca pe durata termenului de supraveghere se respecte următoarele măsuri de supraveghere: -a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Argeş la datele fixate de acesta; -b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; -c) să anunţe în prealabil schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; -d)să comunice schimbarea locului de muncă. -e)să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art.274 alin.1 Cpp obligă inculpatul la plata sumei de 350 lei reprezentând cheltuieli judiciare către stat, din care suma de 150 lei reprezintă cheltuieli efectuate în cursul urmăririi penale. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică azi, 10 noiembrie 2020
Răspuns la discuția Dosar penal art. 335 al. 2
După asta ce mai urmează?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Este un termen administrativ in care instanta verifica daca ati depus cereri si exceptii.

Răspuns la discuția Dosar penal art. 335 al. 2
Da

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

E in dosarul cu a1 termenul?