avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Activitate evalani85

Activitate evalani85

Buna ziua, da asta este ceea ce cautam.

Multumesc frumos pentru ajutor si pentru informatie.

gi-jane2 a scris:

daca dvs nu aveti domiciliu in Romania de ce vreti sa aveti buletin cu domiciliu in tara ? Faceti-va pasaport crds , dvs avand domiciliul in strainatate.
[ link extern ]

Ca idee, buletin puteti face si imputernicind pe cineva, nu e necesar sa veniti in tara.
[ link extern ] /

Am specificat ca sunt plecata din tara de 12 ani, nu am plecat de bine ce-mi era.
Posibilitatea de-a "mă ruga de cineva" nu exista pentru ca toti apropiații mei sunt plecati din tară, din aceleasi motive.
Singura opțiune e să platesti spaga pentru a fii luat in spațiu de cineva si daca nu stiati va spun eu ca asa fac majoritatea.
De ce? Pentru că tot se rezolva cu bani in România, altfel nu te baga nimeni in seama.




raluk0207 a scris:

Nu vad legatura cu "Asta-i Romania"...


Multumesc frumos, nu stiam. O sa ma interesez.

Cornel Vasile a scris:

Exista posibilitatea sa solicitati eliberarea unei carti de identitate provizorii.

Da din pacate numai asa merge in Romania.
Speram sa fie alta solutie dar asta-i Romania.

Multumesc pentru timpul acordat.

raluk0207 a scris:

Va rugati de cineva din Romania sa va ia in spatiu.

Am precizat, se poate face procura prin consulatul de la Roma.

Deci procura se poate face dupa ce am trimis pozele pentru buletin si toate actele necesare.

Intrebarea mea era cum sa imputernicesc pe cineva din moment ce eu nu am o adresa in Romania, un flotant, nu mai traiesc acolo de 12 ani.

Nu exista nici o solutie pentru cetatenii romani stabiliti in Romania in sensul asta?

Nu pot nici macar sa imi iau cetatenia italiana fara un document romanesc in cazul asta.



raluk0207 a scris:

Trebuie sa va faceti o carte de identitate romaneasca. Nu puteti sa trimiteti o procura, pentru ca cei de la politie trebuie sa va faca poza.
Ulterior obtineti pasaportul.

Da, asta am inteles deja si stiu.

Dar cum sa imi fac un buletin romanesc fara domiciliu in Romania?

raluk0207 a scris:

Trebuie sa va faceti o carte de identitate romaneasca. Nu puteti sa trimiteti o procura, pentru ca cei de la politie trebuie sa va faca poza.
Ulterior obtineti pasaportul.

Buna seara,

Am cautat informatii pe pagina oficiala a consulatului romanesc de la Roma dar cu prea putine raspunsuri.

Traiesc in Italia de 12 ani, am carte de identitate italiana si anul acesta in aprilie mi-a expirat pasaportul romanesc. Mi-am dat seama prea tarziu si oricum nu puteam merge in Romania la momentul respectiv si nici acum din cauza lucrului.
Buletinul este expirat si nu mai am domiciliu in Romania.

Intrebarea mea, cum as putea sa imputernicesc pe cineva din Romania pentru cererea unui buletin romanesc nou (pe baza caruia pot face cererea pentru un pasaport romanesc nou) daca eu nu mai am domiciul in tara?

Multumesc!