avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1043 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot sa reînnoiesc pasaportul romanesc daca nu mai ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot sa reînnoiesc pasaportul romanesc daca nu mai am domiciul in Romania si am buletinul expirat?

Buna seara,

Am cautat informatii pe pagina oficiala a consulatului romanesc de la Roma dar cu prea putine raspunsuri.

Traiesc in Italia de 12 ani, am carte de identitate italiana si anul acesta in aprilie mi-a expirat pasaportul romanesc. Mi-am dat seama prea tarziu si oricum nu puteam merge in Romania la momentul respectiv si nici acum din cauza lucrului.
Buletinul este expirat si nu mai am domiciliu in Romania.

Intrebarea mea, cum as putea sa imputernicesc pe cineva din Romania pentru cererea unui buletin romanesc nou (pe baza caruia pot face cererea pentru un pasaport romanesc nou) daca eu nu mai am domiciul in tara?

Multumesc!
Sunteti si cetatean italian?
Nu, nu sunt
Trebuie sa va faceti o carte de identitate romaneasca. Nu puteti sa trimiteti o procura, pentru ca cei de la politie trebuie sa va faca poza.
Ulterior obtineti pasaportul.
Da, asta am inteles deja si stiu.

Dar cum sa imi fac un buletin romanesc fara domiciliu in Romania?

raluk0207 a scris:

Trebuie sa va faceti o carte de identitate romaneasca. Nu puteti sa trimiteti o procura, pentru ca cei de la politie trebuie sa va faca poza.
Ulterior obtineti pasaportul.

Am precizat, se poate face procura prin consulatul de la Roma.

Deci procura se poate face dupa ce am trimis pozele pentru buletin si toate actele necesare.

Intrebarea mea era cum sa imputernicesc pe cineva din moment ce eu nu am o adresa in Romania, un flotant, nu mai traiesc acolo de 12 ani.

Nu exista nici o solutie pentru cetatenii romani stabiliti in Romania in sensul asta?

Nu pot nici macar sa imi iau cetatenia italiana fara un document romanesc in cazul asta.



raluk0207 a scris:

Trebuie sa va faceti o carte de identitate romaneasca. Nu puteti sa trimiteti o procura, pentru ca cei de la politie trebuie sa va faca poza.
Ulterior obtineti pasaportul.

Alte discuții în legătură

Dubla cetatenie minor 14 ani Gogolino Gogolino Buna seara.Poate cineva sa ma lamureasca intr-o problema ? Eu sunt romanca ,casatorita cu un italian si am un baiat care a implinit 14 ani in februaie. I-am ... (vezi toată discuția)
Schimbare buletin cddamian cddamian Buna ziua ! Buletinul meu e pe cale sa expire , de un an de zile locuiesc in olanda insa fara a fi luat in spatiu . Pentru a schimba buletinul ce acte imi sunt ... (vezi toată discuția)
Carte de identitate si certificat de naștere pierdute în anglia. cum pot obține pașaport românesc fără să vin în românia? Celinne Celinne Buna ziua, va scriu deoarece o cunostinta apropiata se afla intr o situatie complicata. Locuieste in anglia cu copii dar si a pierdut carte identitate, ... (vezi toată discuția)