avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot sa reînnoiesc pasaportul romanesc daca nu mai ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot sa reînnoiesc pasaportul romanesc daca nu mai am domiciul in Romania si am buletinul expirat?

Buna seara,

Am cautat informatii pe pagina oficiala a consulatului romanesc de la Roma dar cu prea putine raspunsuri.

Traiesc in Italia de 12 ani, am carte de identitate italiana si anul acesta in aprilie mi-a expirat pasaportul romanesc. Mi-am dat seama prea tarziu si oricum nu puteam merge in Romania la momentul respectiv si nici acum din cauza lucrului.
Buletinul este expirat si nu mai am domiciliu in Romania.

Intrebarea mea, cum as putea sa imputernicesc pe cineva din Romania pentru cererea unui buletin romanesc nou (pe baza caruia pot face cererea pentru un pasaport romanesc nou) daca eu nu mai am domiciul in tara?

Multumesc!
Am specificat ca sunt plecata din tara de 12 ani, nu am plecat de bine ce-mi era.
Posibilitatea de-a "mă ruga de cineva" nu exista pentru ca toti apropiații mei sunt plecati din tară, din aceleasi motive.
Singura opțiune e să platesti spaga pentru a fii luat in spațiu de cineva si daca nu stiati va spun eu ca asa fac majoritatea.
De ce? Pentru că tot se rezolva cu bani in România, altfel nu te baga nimeni in seama.




raluk0207 a scris:

Nu vad legatura cu "Asta-i Romania"...


Ultima modificare: Miercuri, 12 Iunie 2019
Manuela Rășină, administrator
daca dvs nu aveti domiciliu in Romania de ce vreti sa aveti buletin cu domiciliu in tara ? Faceti-va pasaport crds , dvs avand domiciliul in strainatate.
[ link extern ]

Ca idee, buletin puteti face si imputernicind pe cineva, nu e necesar sa veniti in tara.
[ link extern ] /
Ultima modificare: Miercuri, 12 Iunie 2019
gi-jane2, moderator
Buna ziua, da asta este ceea ce cautam.

Multumesc frumos pentru ajutor si pentru informatie.

gi-jane2 a scris:

daca dvs nu aveti domiciliu in Romania de ce vreti sa aveti buletin cu domiciliu in tara ? Faceti-va pasaport crds , dvs avand domiciliul in strainatate.
[ link extern ]

Ca idee, buletin puteti face si imputernicind pe cineva, nu e necesar sa veniti in tara.
[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dubla cetatenie minor 14 ani Gogolino Gogolino Buna seara.Poate cineva sa ma lamureasca intr-o problema ? Eu sunt romanca ,casatorita cu un italian si am un baiat care a implinit 14 ani in februaie. I-am ... (vezi toată discuția)
Schimbare buletin cddamian cddamian Buna ziua ! Buletinul meu e pe cale sa expire , de un an de zile locuiesc in olanda insa fara a fi luat in spatiu . Pentru a schimba buletinul ce acte imi sunt ... (vezi toată discuția)
Carte de identitate si certificat de naștere pierdute în anglia. cum pot obține pașaport românesc fără să vin în românia? Celinne Celinne Buna ziua, va scriu deoarece o cunostinta apropiata se afla intr o situatie complicata. Locuieste in anglia cu copii dar si a pierdut carte identitate, ... (vezi toată discuția)