avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate Norabina

Activitate Norabina

Buna dimineața.Aveti dreptate exact aceleași cuvinte mi-a adresat și avocatul.Am săi sun marți ,sa le comunic ca nu mai am posibilitatea sa plătesc și chiria.Poate înțeleg ceea ce au semnat și se lasă păgubași și așteaptă restul de bani liniștiti care le datorez pentru cumpărarea imobilului.Va multumesc.


gi-jane2 a scris:

Art. 1674

Transmiterea proprietăţii

Cu excepţia cazurilor prevăzute de lege ori dacă din voinţa părţilor nu rezultă contrariul, proprietatea se strămută de drept cumpărătorului din momentul încheierii contractului, chiar dacă bunul nu a fost predat ori preţul nu a fost plătit încă.

Iar contractul constituie titlu executoriu.
Nu asta trebuie clarificat, ci doamna trebuie sa ne zica exxact ce a a semnat, un antecontract de vanzare sau un conttract de vanzare cumparare.

Va multumesc .Am vb cu un avocat și mi-a explicat ca acest contract de vânzare cu ipoteca legală e in favoarea mea eu sant propiatara pana ce plătesc diferența de bani,sub nici o forma sa plătesc chirie ca nu am de ce,sa strâng bani pana la data de ...ei nu pot să-mi facă nimic.

Eu le-am zis ca sa adun suma asta sa plătesc avansul m-am împrumutat la banca și am rate de plătit in fiecare luna.Eu mi-am făcut o socoteala și dacă le dau și lor chiria ,rata la banca,utilitățile la zi ,etc e o suma mare pe luna ,deci ca sa mai strâng restul de bani in 8luni nu mai ajung să-l cumpăr .Nui interesează .As fi vrut sa m-a înțeleagă ca nu mai pot plăti ca tb săi strâng pana la data de...la notar râdeau cd au auzit dacă nu plătesc ei rămân cu banii și apartamentul.Am săi sun sa le zic ca nu reușesc sa le plătesc și lor chirie sa văd ce balamuc iese ,poate poate au și ei un pic de demnitate și înțeleg situația si se lasă păgubași

In contractul de vânzare nu e specificat ca trebuie sa plătesc chirie,imobilul e ipotecat și nici eu nici vânzătorul nu avem dreptul sa înstrăinăm imobilul.

Buna.Azi am semnat Contractul de vânzare cu ipoteca legală ,in contract scrie doar sa plătesc restul de bani pana la data de ..nu avem nici un contract de închiriere.In contract scrie ca de azi se efectuează transmisiunea propietatii cu toate atributele sale și predarea imobilului.
Da așa e,după ce am ieșit de la notar mi-a zis de chirie fără sa audă el.Eu am rămas încremenită când am auzit-o ca vrea și chirie după avansul care îl dau,nu am zis nimic e incredibil,tot eu am plătit 1900 taxele la notar.Asa am fost de acord având in vedere ca m-a așteaptă cu restul de bani.
Buna ziua .Am fost la notar împreuna cu vânzătorii unui apartament sa facem o promisiune de vânzare cumpărare.Apartamentul costa 21500€,și de comun acord m-am decis sa plătesc avans 10000€ și restul peste 8luni.Propietarii după ce am ieșit de la notar mi-au zis sa plătesc in continuare chiria de 600lei pana ce plătesc restul de bani(bineînțeles noi nu avem contract de închiriere )M-a poate obliga sa plătesc chirie fără nici un act ?Precizez ca mâine semnam antecontractul cu avansul de 10000€ din partea mea.Zic ca m-a așteaptă aproape un an cu restul de bani,așa dc plătesc chirie ei nu pierd nimic.Notarul nu știe nimic .Eu vreau apartamentul acesta locuiesc in el cu 2copii de 7luni.