avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 859 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaelasamm

Activitate Mihaelasamm

Răspuns la discuția Amenda poliția rurală

Multumesc mult de ajutor, dar mai am o singura întrebare, toate probleme le voie cere de la poliția din Videle, însă vreau sa știu dacă este posibil sa depun plângerea la tribunalul din Bucuresti sau dacă trebuie neaparat tot in Videle,
Multumesc inca odata

-Vă rog să apăsați pe Răspunde, nu pe Citează, când vreți să publicați un mesaj nou. Mulțumesc-
Răspuns la discuția Amenda poliția rurală

O sa citez exact ce scrie pe PV:
“Conducătorul auto........ încălcând marcajul simplu continuu, după care și-a continuat deplasarea in direcția.... fiind înregistrată de aparatul radar de pe autoturismul MAI.... cu viteza de 69 km/h”
Mențiuni; “ declara verbal ca nu și-a dat seama ca a încălcat regulile de circulație”
Articol prevedere: 77/2 articol 101/1/6 - 6 puncte amenda, puncte penalizare zero și 121/1 articol 88/2 sau 33/2 - 2 puncte amenda, puncte penalizare 2
Iar mai jos scrie 108/1/0/4- Oug 185/3 dar după nu mai scrie nimic
Total amenda 8 puncte deși cele 6 nu au fost trecute și la penalizare
Legat de aparatul radar, eu nu am văzut nicio mașina de radar in preajma, doar cei care m au urmărit 10 km aproximativ după ce “am călcat linia continua”, iar mașinile de poliție simple nu știu dacă sunt echipate cu aparate radar, dar voi merge la secția de poliție și voi cere înregistrarea
Multumesc de ajutor
Răspuns la discuția Amenda poliția rurală


latka a scris:

Așteptați sa va vina acel PV de contravenție, abia atunci puteți vorbi de lucruri concrete. Poliția rurala nu poate constata contravenții legate de viteza și nu am văzut PV pentru depășirea cu 9 km/h a limitei. Deocamdată aveți doar o poveste.



A venit deja acel PV de contraventie, in care este scrisă depășirea limitei legale cu 19 km/h (am scris eu greșit 9) și încălcarea liniei continua, PV făcut fără ca eu sa fiu de fata și in care sunt specificate 6 puncte de amenda pentru linia continu și 2 pentru limita de viteza
Mașina care m a oprit era mașina simpla de poliție, nu rutieră și nici locală
Buna ziua
Am fost oprită de poliția rurală in localitatea Videle sub pretextul ca as fi încălcat limita de viteza cu 9 km/h și cum ca as fi mers înainte deși era o intersecție semnalizată cu obligatoriu la dreapta,
După ce am fost oprită am prezentat actele, nu mi s a întocmit niciun proces verbal (doar au făcut poza permisului auto) urmând sa primesc prin posta amenda și procesul verbal întocmit fără ca eu sa fiu prezenta, in care erau prezentate contravențiile de mai sus și trecută și o mașina de radar (nu știu dacă mașinile de poliție rutieră pot avea și radar, deoarece alte mașini de poliție nu existau)
As dori sa contest amenda dar nu știu dacă am șanse de câștig de cauza și m ar ajuta răspunsurile voastre
Multumesc