avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1112 soluții astăzi
Forum Activitate moisem94

Activitate moisem94

Am fost in aceeasi situatie cu matusa mea, imp este sa aveti deja acte medicale doveditoare pecare sle puteti anexa la dosarul pe care il veti inainta instantei.
1. Am fost la psihiatru , a consultat-o si i-a pus diagnosticul si tratament, chiar daca nu a vrut sa-l ia.
2.Am obtinut certif de handicap de la asistenta sociala
Daca nu vrea sa mearga la psihiatru ar trebui sa chemati acasa ptr o consultatie sa va dea un referat si un diagnostic.
mai tarziu la proces va trebui sa aduceti si doi martori , persoane care il cunosc si care pot declara cum era si cum este in prezent.
Pana la prima infatisare , judecatorul va solicita autoritatii tutelare sa vina acasa sa faca o constatare a starii tatalui dvs, de asemenea mie mi-au solicitat sa merg la IMNL (ptr.ca locuiesc in Bucuresti), unde a fost verificata de comisie de psihiatri si sociologi, referat ce a fost trimis de IMNL direct judecatorului.
Apoi o adr. de la judecatorie va va chema cu doi martori sa dea declaratie si abia dupa aceasta veti fi notificat sa veniti in fata judecatorului cu doi martori si tatal dvs, daca e deplasabil.
Atunci,judecatorul va decide daca ilpune sub interdictie si va acorda tutela.
Nu e f. complicat dar tr. sa va inarmati cu rabdare si sa urmati pasii care vi se spun,eu m-am descurcat singura, neavand posibilitatea sa apelez la un avocat.
Ar mai fi multe de spus dar spatiul nu permite, nu stiu daca putem comunica printr- o adresa de e-mail ptr. mai multe detalii.
va doresc succes !