avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Activitate poxilicu@yahoo.com

Activitate poxilicu@yahoo.com

Nu e nimic de cantarit ca mi se rupe de el job, la cata lipsa de personal e la tot coltu nu mi fac griji ca nu mi gasesc de lucru. Ma irita abuzul acesta care se face si daca e sa merg la ITM in afara de o amenda care e pana in 3000 de lei nu se aleg cu altceva! Se poate intenta proces colectiv de munca?
Nu mi am dat nici un acord,mi s a spus ca daca nu mi convine sa mi caut de lucru! Si m am dus la lucru acelasi program timp de 3 luni jumate lucru pe care nu mai am de gand sa l fac si vreau sa stiu daca se poate face ceva in privinta asta. Si nu sunt doar eu nemultumita de acest program mai sunt si alte colege.

Cornel Vasile a scris:

V-ati dat acordul pentru efectuarea orelor suplimentare?

Buna,multumesc pentru raspunsul dumneavoastra! Legat de plata weekendului separat tin sa precizez ca pe fluturasul de salar apare spor de weekend 12 ron,lucru care nu stiu cat e de legal in conformitate cu legea in vigoare.
Nu stiu cu cat ar trebui sa fiu platita pentru orele prestate in weekend daca brutul meu e de 2700 ron. As vrea sa stiu cum se stabilesc sporurile astea si in functie de ce? Tin sa precizez ca in CIM la partea salariala in dreptul sporurilor nu scrie nimic ci este trasa linie. Deci nu este specificat nimic despre acel spor! Plus de asta mai scrie ca orele suplimentare prestate in afara programului normal de lucru sau in zilele in care nu se lucreaza sau in zile de sarbatori legale se compenseaza cu ore libere sau se platesc cu un spor la salariu conform contractului colectiv de munca aplicabil sau Legii 53/2003 - Codul muncii. Si atunci stau si ma intreb cum isi permit sa vina sa mi spuna ca ei nu mi platesc orele suplimentare?
Ionut.ion a scris:

Plus ca aveti ore suplimentare si din faptul ca lucrati si in weekend care ar trebui platit separat, cu un spor la salariu...
Le puteti propune sa veniti la programul stipulat in contract si sa vedeti ce spun,.. Este posibil sa accepte daca duc lipsa de personal...
Art. 113- Codul muncii
(1) Repartizarea timpului de muncă în cadrul săptămânii este, de regulă, uniformă, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu două zile de repaus.
(2) În funcţie de specificul unităţii sau al muncii prestate, se poate opta şi pentru o repartizare inegală a timpului de muncă, cu respectarea duratei normale a timpului de muncă de 40 de ore pe săptămână.
rt. 137. [repausul saptamanal]
(1) Repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

(4) In situatii de exceptie zilele de repaus saptamanal sunt acordate cumulat, dupa o perioada de activitate continua ce nu poate depasi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de munca si cu acordul sindicatului sau, dupa caz, al reprezentantilor salariatilor.
(5) Salariatii al caror repaus saptamanal se acorda in conditiile alin. (4) au dreptul la dublul compensatiilor cuvenite potrivit art. 123 alin. (2).

Dupa ce am pus problema orelor suplimentare adunate intr o luna si am cerut platirea acestora ni s a spus ca lucrad in regim de 6 ore /zi ei nu sunt obligati sa ne plateasca suplimentar deoarece intr o luna poti cumula ore suplimentare dar cealalta luna nu si atunci acest lucru se compenseaza.Si ca sefa de magazin ar trebui sa faca pontajele pe o perioada de 3 luni in avans si sa tina socoteala la fiecare in parte daca se fac sau nu ore suplimentare,lucru care mi se pare o porcarie pentru ca eu nu ti garantez ca luna viitoare iti mai lucrez in aceasta firma si atunci ce facem cu orele suplimentare adunate intr o luna? Raman in aer si eu fac munca voluntara sau cum?

Cornel Vasile a scris:

Munca suplimentara nu poate fi efectuata fara acordul salariatului, cu exceptia cazului de forta majora sau pentru lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor unui accident.

Da,exact,aveti dreptate! Va multumesc frumos pentru raspuns!

gi-jane2 a scris:

mi s a spus ca nu se poate ca se fac prea multe ore si firma nu e dispusa sa plateasca orele suplimentare.

Trebuia sa ii fi spus ca faceti oricum ore suplimentare, ca in loc de 40 de ore pe saptamana , lucrati exact 50, asta insemnand o medie de 5 ore in plus pe saptamana si sa faca in asa fel turele incat sa va respecte orele si programul din contract.


Buna ziua,am si eu o curiozitate in ceea ce priveste programul de munca legal conform CIM. De cateva luni m am angajat la o firma care isi are punctul de lucru in incinta unui Mall. Asadar programul de munca este 10-22 de luni pana duminica. In CIM pe care l am semnat scrie ca sunt angajata la program de 8 ore zi/5 zile pe sapt. Programul de lucru pe care eu il prestez nu este cel de 8 ore care mi e stipulat in CIM ci lucrez 6 ore/zi de luni pana vineri,sambata 12 ore,duminica 8 ore si din nou de luni pana vineri 6 ore/zi a cate doua schimburi(10-16 si 16-22)fara nici un pic de pauza. Deci practic lucrez 2 sapt zi de zi inclusiv weekendu dintre ele si abia dupa cele 2 sapt lucrate consecutiv beneficiez de 2 zile libere. As dori sa stiu daca este legal asa ceva?! Tin sa mentionez ca turele acestea se fac de catre sefa de magazin la mica intelegere nu in scris pe vreun act.Daca am venit cu propunerea sa lucram 12 ore cu 12 ore libere mi s a spus ca nu se poate ca se fac prea multe ore si firma nu e dispusa sa plateasca orele suplimentare. Plus de asta ni s a spus ca nu avem voie sa facem ore suplimentare decat in zilele cu inventar sau cazuri exceptionale. Intrebarea mea este: daca eu le spun ca nu mai vin 6 ore cum am facut o pana acum ci vin asa cum e trecut in CIM pot sa mi faca ceva? Adica nu mi se pare normal sa ma duci atatea zile fara nici un pic de pauza cand eu legal am dreptul la zile libere! Eu consider ca legal as putea sa merg 8 ore de luni pana vineri program 10-18 si restu programului sa se descurce daca la mica intelegere nu se poate ajunge la un compromis!