avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate b.catalin

Activitate b.catalin

Răspuns la discuția Daune materiale
Am efectuat reparatia pe banii mei intr-un service si am predat o copie a facturii la dosar . Mi s-a spus ca o sa fiu chemat in fata procurorului sa-mi sustin declaratia , ceva de genu' ... Intrebarea mea este acum : Pot sa-l dau in judecata pe cel ce mi-a avariat masina si sa-i cer daune morale !? Si daca da , care sunt pasii ce trebuiesc urmati .
ms anticipat , o zi cat mai buna ... si fara evenimente
Răspuns la discuția Daune materiale
-baut nu am fost , dar nu mi s-a luat alcolemia .
-incidentul s-a produs intr-o comuna , si nu in localitatea unde stau

- masina fiind inmatriculata in strainatate , asigurarea este tot acolo si nu reusesc sa dau de un reprezentant al acesteia in romania.
pe asigurare scrie ca ma reprezinta CAROM S.A , am sunat la acestia si neaga .
-dosarul penal am inteles ca a fost inaintat tribunalului , si se asteapta in 2-3 zile numarul unic .
ramane sa imi platesc singur daunele masinii , dar nu stiu apoi cum o sa'i recuperez .
am inteles ca o sa astept 2-3 luni dupa rezolvarea cazului ,timp in care tribunalul il sileste sa plateasca factura care o depun la dosar (chiar si in rate) . este adevarat ?
Discuție Daune materiale
buna seara . sa incep prin a va spune ca ieri noapte , plecand cu masina din parcare plina de prieteni de la discoteca (treapta de viteza 1 , 5 km/h ) , ma trezesc cu o sticla de bere 0,5 l aruncata si sparta de masina (dupa un avertisment : daca nu plec mai repede imi arunca sticla in parbriz) . Sticla a lovit plafonul masinii , iar acesta a fost "infundat" si zgariat . Individul , de sex masculin , aflat sub influenta alcolului , era impreuna cu cativa prieteni de-ai lui . Nu am oprit masina (pentru ca ar fi urmat un scandal) , am mers mai in fata unde am apelat 112 . Cei de acolo imi fac legatura cu postul de politie comunal , unde am fost si am dat 2 declaratii in care am evaluat daunele la 2500 lei (masina fiind noua) si am cerut "urmarirea penala" (ceva de genu') . Am primit numar de inregistrare , mi s-a spus ca individul va avea dosar penal . Ulterior au dat si prietenii mei declaratie pe post de martori . Treaba este acum , ca individul neaga toate cele intamplate , mai mult el ii pune pe prietenii lui sa dea declaratii cum ca nu el ar fi dat cu sticla .
Nu vreau decat sa-mi revad masina din nou fara "inghesuiala" aceea si fara zgarietura . Am asigurare toate riscurile (full & casco) , doar ca , daca asigurarea nu'mi plateste repararea masinii sunt gata sa-l dau pe individ in judecata .
Pot sa-l dau in judecata pentru a-mi recupera banii platiti la service , dovedind cu factura service-ului !?
inculpatul avand cel putin un dosar penal pana in prezent .

ce alte metode mai sunt pentru a-l face sa-mi plateasca daunele . - cea amiabila se exclude
DOAR DAUNELE !
multumesc anticipat