avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate LauAmy

Activitate LauAmy

Multumesc !

gi-jane2 a scris:

În aplicaţiile Portal şi Infokiosk nu sunt disponibile informaţii despre toate dosarele din instanţe, o parte din aceste dosare fiind confidenţiale (de ex. dosarele având ca obiect adopţia).

[ link extern ]

Stiti o pagina anume pentru asa ceva ?
Va multumesc !

marinasimionescu a scris:

Incercati pe facebook. Postati un anunt cu absolut toate datele personale ale sorei dumneavoastra si cereti sa se distribuie. Am vazut multi utilizatori care cunosteau si dadeau relatii despre cazul prezentat. Mult noroc.

Am tot cautat pe portal-just si dupa numele domnului si dupa numele mamei mele si nimic. Ideea este ca in trecut pana acum cateva luni gaseam un dosar care continea informatii minime acum nici pe acela nu il mai gasec, este posibil sa fie sters de cineva ?
Voi incerca oricum la Registrul national de adoptii.
Va multumesc mult !
avocatmaria a scris:

Vad ca nimeni nu vrea sa va precizeze ca orice adoptie se face prin instanta, de regula Tribunalul Constanta. Apoi cautati la Tribunal dupa numele persoanei care a adoptat copilul - adica Boghiu Emil - procesul si veti afla mai multe despre sora dvs.
apoi mai exista si Registrul National de Adoptii unde sunt mentionate ...
Boghiu Emil figureaza pe rolul Tribunalului Constanta cu un dosar penal
[ link extern ]

Sunt constienta ca legal numai suntem frati si nici nu am nici nu vreau vre-un drept anume asupra copilului tot ce imi doresc este sa o cunosc pe sora mea si sa pot tine legatura cu ea am si alti frati mai mici care isi doresc sa o cunoasca, vreau asta pentru mine si pentru ei. Nu avem noi nici o vina de deciziile luate de parinti la vremea respectiva. Multumesc !

Dapix a scris:

Dacă a fost înfiată, legal nu mai sunteți frați. Legal nu mai aveți nici un drept de frate/soră în nici o țară din lume, nu doar în România.

Dreptul la legături personale umane aveți, nu vă îngrădește nimeni acest drept, dar nu pot fi legături de rudenie din punct de vedere legal.

Problema este să o puteți găsi. Plătiți o firma de detectivi să-i ia urma, dacă vă ține buzunarul.

Alte căi să o găsiți unde locuiește nu prea aveți, deoarece fiind înfiată, LEGAL nu mai sunteți rude.
Este adevărat că natural aveți același sânge și același ADN.

Va multumesc din suflet pentru indrumare !

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Incepeti prin a da toate datele la Directia pentru Evidenta Persoanelor si Administrarea Bazelor de Date, str. Obcina Mare nr. 2, sector 6, Bucuresti.
In functie de raspunsul lor vedeti ce e de facut.
Inca ceva, daca stiti unde s-a nascut sora dumneavoastra incercati si la Direcția Generală de Asistență Socială şi Protecția Copilului din zona.
Peste tot scrieti TOATE datele pe care le cunoasteti.
Toate demersurile trebuie facute in scris fie depuse cu numar de inregistrare fie prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire.

Copilul este nascut pe data de 18 aprilie 2008 la spitalul de urgente constanta, numele copilului inainte de adoptie Chirchiboi Maria Daniela Numele mamei mele la acel moment fiind Chirchiboi Nicoleta.
Numele tatalui adoptiv Boghiu Emil .

avocatmaria a scris:

sunt necesare mai multe informatii, in ce an, cum se numeste tatal ?

Da stiu, sper totusi ca se poate face ceva.
Consider ca este atat dreptul ei cat si dreptul nostru al celorlalti fratii sa avem legatura unul cu celalat.
Doar ca in tara la noi este cam greu cu dreptatea din pacate.....

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Din pacate este foarte greu.

Cum imi pot gasi sora data spre adoptie la nastere? Cunosc locul data nasteri si numele tatalui adoptiv.
Mentionez faptul ca este vorba de un copil minor inca, 11 ani mai exact.
Tatal meu a decedat cu 5 zile inainte de nasterea ei iar mama mea a renuntat la absolut orice drept asupra copilului.
Este posibil ca familia adoptiva sa nu vrea sa dam de ea, in cazul acesta eu ca sora pot face ceva pe cale legala ? Bun mama a renuntat la ea dar eu ca si sora nu am nici un drept de legatura cu sora mea ? Va multumesc !