Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum imi pot gasi sora data spre adoptie ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum imi pot gasi sora data spre adoptie ?

Cum imi pot gasi sora data spre adoptie la nastere? Cunosc locul data nasteri si numele tatalui adoptiv.
Mentionez faptul ca este vorba de un copil minor inca, 11 ani mai exact.
Tatal meu a decedat cu 5 zile inainte de nasterea ei iar mama mea a renuntat la absolut orice drept asupra copilului.
Este posibil ca familia adoptiva sa nu vrea sa dam de ea, in cazul acesta eu ca sora pot face ceva pe cale legala ? Bun mama a renuntat la ea dar eu ca si sora nu am nici un drept de legatura cu sora mea ? Va multumesc !
Buna seara,
Din pacate este foarte greu.
Da stiu, sper totusi ca se poate face ceva.
Consider ca este atat dreptul ei cat si dreptul nostru al celorlalti fratii sa avem legatura unul cu celalat.
Doar ca in tara la noi este cam greu cu dreptatea din pacate.....

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Din pacate este foarte greu.

sunt necesare mai multe informatii, in ce an, cum se numeste tatal ?
Buna seara,
Incepeti prin a da toate datele la Directia pentru Evidenta Persoanelor si Administrarea Bazelor de Date, str. Obcina Mare nr. 2, sector 6, Bucuresti.
In functie de raspunsul lor vedeti ce e de facut.
Inca ceva, daca stiti unde s-a nascut sora dumneavoastra incercati si la Direcția Generală de Asistență Socială şi Protecția Copilului din zona.
Peste tot scrieti TOATE datele pe care le cunoasteti.
Toate demersurile trebuie facute in scris fie depuse cu numar de inregistrare fie prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Dacă a fost înfiată, legal nu mai sunteți frați. Legal nu mai aveți nici un drept de frate/soră în nici o țară din lume, nu doar în România.

Dreptul la legături personale umane aveți, nu vă îngrădește nimeni acest drept, dar nu pot fi legături de rudenie din punct de vedere legal.

Problema este să o puteți găsi. Plătiți o firma de detectivi să-i ia urma, dacă vă ține buzunarul.

Alte căi să o găsiți unde locuiește nu prea aveți, deoarece fiind înfiată, LEGAL nu mai sunteți rude.
Este adevărat că natural aveți același sânge și același ADN.
Dapix, utilizator