Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recunoastere unui copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recunoastere unui copil

Buna ziua.Am un copil minor din prima casnicie,tatal este decedat.M-am recasatorit,avem doi copii,vrem sa trecem[sa schimbam certificatul de nastere] si primului copil pe acelasi nume.Unde trebuie sa ne adresam sau ce procedura ar fi
Ce doriti , ca sotul sa il adopte sau doar sa ii schimbati numele ?
De recunoscut iese din discutie , copilul are tata in certificat si chiar daca nu ar avea, nu e copilul lui, nu are ce recunoaste.
gi-jane2, moderator
Dorim sa poarte numele nostru de familie,dar si la tata sa fie trecut
Tată, are copilul în certificatul de naștere, chiar dacă e mort e tata lui legal și natural.

Actualul soț îi poate deveni tată ADOPTIV dacă îl adoptă, și atunci va fi trecut în certificatul de naștere.
Dapix, utilizator
aveti in linkuri legea adoptiei asa cum a fost modificata
[ link extern ]

Ce aveti de facut e sa mergeti la dgascp de care apartineti cu locuinta, ei va asista si va indruma, dupa care se depune cerere la judecatoria de care apartineti cu casa.
Dupa adoptie, sotul dvs va fi tatal copilului dvs si va purta nume comun cu cel al restului familiei.
Adoptia copilului de către soțul părintelui firesc se face după o procedura mai simplă.
Însă ar trebui să vă asigurați că ați înțeles toate consecințele.
Nu-i o simplă schimbare de nume. Încetează legăturile de rudenie între copilul dvs. și rudele tatălui său firesc.

”Socroșeniile” dvs. dintâi trăiesc? N-am folosit degeaba expresia. Căci și rău dacă v-ați fi înțeles dvs. cu buncii paterni ai copilului pe vremea când soțul dintâi trăia, oamenilor li se mai schimbă perspectiva după ce își înmormântează un copil. N-ar avea nimic de lăsat moștenire nepotului lor? Sunt multe lucruri asupra cărora ar trebui să reflectați.