avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1893 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recunoastere unui copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recunoastere unui copil

Buna ziua.Am un copil minor din prima casnicie,tatal este decedat.M-am recasatorit,avem doi copii,vrem sa trecem[sa schimbam certificatul de nastere] si primului copil pe acelasi nume.Unde trebuie sa ne adresam sau ce procedura ar fi
Cel mai recent răspuns: mihaita-andrei , utilizator 12:49, 16 Octombrie 2016
Ce doriti , ca sotul sa il adopte sau doar sa ii schimbati numele ?
De recunoscut iese din discutie , copilul are tata in certificat si chiar daca nu ar avea, nu e copilul lui, nu are ce recunoaste.
Ultima modificare: Miercuri, 5 Octombrie 2016
gi-jane2, moderator
Dorim sa poarte numele nostru de familie,dar si la tata sa fie trecut
Tată, are copilul în certificatul de naștere, chiar dacă e mort e tata lui legal și natural.

Actualul soț îi poate deveni tată ADOPTIV dacă îl adoptă, și atunci va fi trecut în certificatul de naștere.
Ultima modificare: Joi, 6 Octombrie 2016
Dapix, utilizator
aveti in linkuri legea adoptiei asa cum a fost modificata
[ link extern ]
[ link extern ]

Ce aveti de facut e sa mergeti la dgascp de care apartineti cu locuinta, ei va asista si va indruma, dupa care se depune cerere la judecatoria de care apartineti cu casa.
Dupa adoptie, sotul dvs va fi tatal copilului dvs si va purta nume comun cu cel al restului familiei.
Adoptia copilului de către soțul părintelui firesc se face după o procedura mai simplă.
Însă ar trebui să vă asigurați că ați înțeles toate consecințele.
Nu-i o simplă schimbare de nume. Încetează legăturile de rudenie între copilul dvs. și rudele tatălui său firesc.

”Socroșeniile” dvs. dintâi trăiesc? N-am folosit degeaba expresia. Căci și rău dacă v-ați fi înțeles dvs. cu buncii paterni ai copilului pe vremea când soțul dintâi trăia, oamenilor li se mai schimbă perspectiva după ce își înmormântează un copil. N-ar avea nimic de lăsat moștenire nepotului lor? Sunt multe lucruri asupra cărora ar trebui să reflectați.

Alte discuții în legătură

Ce fel de adoptie s-a facut? abby abby O persoana a fost adoptata dupa ce a implinit 14 ani , de care fratele tatalui firesc , in anul 1957 . A ramas valabil certificatul de nastere al adoptatului ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. am un băiat de 13 ani din prima relație, băiatul ... Mitia Paun Mitia Paun Bună ziua. Am un băiat de 13 ani din prima relație, băiatul este doar pe numele meu de domnisoara, nefiind declarat de tata, de 7 ani tatal biologic nu ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume copil la varsta de 18 ani (infiere) ContSters285710 ContSters285710 Buna ziua.Eu sunt recasatorita.Anul acesta copilul meu face 18 ani si vreau sa ii schimb numele,sa treaca pe numele sotului actual.Intrebarile mele sunt ... (vezi toată discuția)