Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua. Am un băiat de 13 ani din prima relație, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua. Am un băiat de 13 ani din prima relație, băiatul ...

Bună ziua.
Am un băiat de 13 ani din prima relație, băiatul este doar pe numele meu de domnisoara, nefiind declarat de tata, de 7 ani tatal biologic nu tine legatura cu copilul.
De 6 ani am trăit în concubinaj cu un bărbat și de câteva luni suntem și casatoriti , acesta pe tot parcursul celor 6 ani sa implicat în creșterea și educația copilului.
Baiatul vrea sa ii poarte numele actualui meu sot și soțul ar fi foarte fericit sa fie și în acte tatălui lui. Sunt sanse sa il pot declara ca tata?
Si ce acte am nevoie?
Va mulțumesc anticipat.
Pentru a fi trecut ca tata in acte e necesar sa il adopte. Adoptia va putea fi facuta numai cu acordul tatalui biologic. Daca il va adopta firesc va putea schimba si numele.

Schimbarea numelui in lipsa adoptiei e greu de facut la acest moment cat e minor.
daca nu are tata in certificat, nu e nevoie de acordul biologicului
Aveți avantajul că nu este trecut în certificat tatăl natural, și astfel procedura de adopție va fi mult mai simplă și mai rapidă.