Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua am un copil de 9 ani și tatăl copilului nu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua am un copil de 9 ani și tatăl copilului nu a vrut ...

Buna ziua am un copil de 9 ani și tatăl copilului nu a vrut să facă parte din viața copilului ....de 5 ani sunt împreună cu partenerul și trăiesc în concubinaj (un fel de act de de căsătorie care numai Romania și Bulgaria nu recunoaște) as dori sa știu dacă aș putea schimba certificatul de naștere al copilului să îmi trec soțul că tată?
În certificatul de naștere trebuie să fie trecut tatăl natural. cel care ia dat viață.

Certificatul de naștere poate fi schimbat doar în caz de adopție. Dacă trăiți în concubinaj, nu aveți soț care să poată adopta copilul.
Dapix, utilizator
certificatul de nastere nu se schimba decat in cazul adoptiei, deci ca sa " va treceti concubinul" in actele copilul, trebuie sa il adopte.
Daca biologicul e in certificat ca tata, aveti nevoie de acordul lui pt adoptie.