avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum scot tatal copilului din certificat?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum scot tatal copilului din certificat?

Povestea mea este cam asa:
Acum 2 ani am nascut o fetita dintr-un concubinaj. La 2 zile dupa nasterea fetitei tatal copilului a aparut si a facut el actele. a trecut copilul pe numele meu si pe el s-a trecut la tata. In acesti 2 ani nu ne-a ajutat cu nimic si nici fetita nu-l mai recunoaste. In acest timp mi-am crescut copilul cum am putut prin centre si la parinti. Acum cand vreau sa ma casatoresc a reaparut insa fara sa ne ajute cu ceva doar cu promisiuni, iar eu i-am cerut sa renunte la copil si nu-l voi deranja niciodata pentru nimic. Cum pot sa-l scot din certificat si sa trec pe viitorul meu sot in locul tatalui pentru ca el i-a fost tata copilului meu cu adevarat?
dupa ce va casatoriti legal cu actualul partener, el poate solicita adoptia copilului celuilalt sot(in speta dvs.), insa o poate face numai cu acordul scris al tatalui natural al minorei.
irisblue a scris:

Povestea mea este cam asa:
Acum 2 ani am nascut o fetita dintr-un concubinaj. La 2 zile dupa nasterea fetitei tatal copilului a aparut si a facut el actele. a trecut copilul pe numele meu si pe el s-a trecut la tata. In acesti 2 ani nu ne-a ajutat cu nimic si nici fetita nu-l mai recunoaste. In acest timp mi-am crescut copilul cum am putut prin centre si la parinti. Acum cand vreau sa ma casatoresc a reaparut insa fara sa ne ajute cu ceva doar cu promisiuni, iar eu i-am cerut sa renunte la copil si nu-l voi deranja niciodata pentru nimic. Cum pot sa-l scot din certificat si sa trec pe viitorul meu sot in locul tatalui pentru ca el i-a fost tata copilului meu cu adevarat?


Daca tatal de sange este cel care nu a contribuit cu nimic la cresterea copilului nu il veti putea scoate din certificatul de nastere.
Nu conteaza ca altcineva s-a comportat ca un tata...desi nu este...
Sa incerce sa il adopte si veti putea rezolva problema care va apasa.

avocat Claudiu Lascoschi
irisblue a scris:

iar eu i-am cerut sa renunte la copil si nu-l voi deranja niciodata pentru nimic. Cum pot sa-l scot din certificat si sa trec pe viitorul meu sot in locul tatalui pentru ca el i-a fost tata copilului meu cu adevarat?


Uneori imaginatia face cativa pasi de dans si paseste gratios inaintea realului. Ati vrea sa dati timpul inapoi si sa fi conceput fetita cu alt barbat? Era alta fetita, nu aceeasi si pana nu doriti sa o schimbati pe ea cu alta, pastrati-i si tatal biologic. E tatal ei si dreptul ei sa-l cunoasca, indiferent cat de mizerabila ar fi persoana lui. Puteti sa va doriti sa o fi conceput cu alt barbat iar atunci altceva s-a intamplat in viata ei si a d-voastra. Insa istoria nu se formeaza din dorinte neimplinite ci din lucruri intamplate. Certificatul de nastere al copilei d-voastra consemneaza relatia dintre ea, si un barbat care i-a impartasit jumatate din materialul genetic. Indiferent ce se va intampla in viitor, nu va asezati intre fica si tatal ei, lasati-i sa se cunoasca si poate ca se vor iubi. Asa e firesc sa fie.
[Editat], provoaca un mesaj ce va fi sters
Ultima modificare: Miercuri, 8 Decembrie 2010
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
sunt de parere sa mai asteptati..
pana una, alta, ar trebui sa cereti incredintarea copilului in instanta( veti avea nevoie in timp de o hotarare jud) si plata pensie alimentara
buna ziua.
1. cereti incredintarea minorei in vederea cresterii si educarii . de asemenea obligarea tatalui minorei la plata pensiei alimentare pt. copil.
2. dupa casatorie, viitorul sot poate adopta, daca doreste, copilul dvs.
veti avea nevoie in acest sens de acordul tatalui biologic al minorei, in scris. daca nu este de acord insa , sotul dvs. nu va putea adopta copilul.

Alte discuții în legătură

Schimbare nume copil simi7705 simi7705 Buna ziua. Am si eu o intrebare pentru dvs. In luna aprilie urmeaza sa scot actele la starea civila cu viitorul meu sot. Eu am o fetita in varsta de 6 ani, ... (vezi toată discuția)
Cum poate purta numele tatalui de la inceput? crisis81 crisis81 Buna ziua: Incerc sa explic situatia cat mai concret: Sunt casatorita legal cu un barbat cu care relatia s-a incheiat acum mai mult de un an de zile. Nu am ... (vezi toată discuția)
Drepturile parintesti agnetha agnetha Stimati Avocati si cunoscatori ai legilor in vigoare , sunt intr-o mare dilema.Nu stiu cum sa procedez mai departe.Am o fetita de 7 sapt,este trecuta doar ... (vezi toată discuția)