avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Activitate Snoopy

Activitate Snoopy

Răspuns la discuția Concediu de odihna & preaviz
Va multumesc mult pentru raspuns.

Astfel sa depun cerere de concediu efectiv sau cerere sa mi se plateasca zilele neefectuate? Altfel nu beneficiez de compensarea CO?
In CIM nu este trecut ca as avea sau nu functie de conducere, nici nu stiu unde ar putea fi trecut acest lucru, insa in fisa postului apare trecut ca nu am subordonati. In rest nu apare concret mentionat niciunde cel fel de functie e, doar denumirea postului si codul COR, evident.
Răspuns la discuția Concediu de odihna & preaviz
dnlvc a scris:

Compensarea in bani a CO neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.Ai grija cind ti se intocmeste fisa(nota) de lichidare si ce ti se scrie pe ea!


In cazul incetarii CIM? Asta nu prea inteleg. Dupa ce se termina perioada de preaviz contractul de munca inceteaza oricum, nu? :-/
Mie de fapt mi s-a spus ca in cazul in care nu am depus cerere de concediu inainte de a depune demisia nu mai beneficiez de compensarea in bani a zilelor ramase ...
Buna ziua,
as avea o nelamurire. Sunt in preaviz - de 30 de zile, desi nu detin functie de conducere, dar atatea zile am trecute in contractul de munca, si am mari dubii daca este legal sau nu. Am semnat cand m-am angajat, desi stiam ca in mod normal sunt 15 zile. Contabila noastra mi-a dat o explicatie foarte ciudata: inseamna ca sunt considerata detinatoarea unui post de conducere. Serios?!? Conform incadrarii mele COR sunt in grupa 4, restul colegilor in 2. Ar fi aberant.
Problema de fapt este ca mai am neefectuate vreo 9 zile de concediu de odihna. La intrebarea mea, daca primesc contravaloarea acestora in bani, aceeasi contabila mi-a spus, ca nu se mai poate din moment ce deja sunt in preaviz, deja mi-am dat demisia. Ok, inteleg ca nu imi pot lua zilele de concediu pe perioada preavizului, dar asta inseamna ca le pierd din simplul motiv ca nu le-am solicitat inainte de a-mi da demisia?? :confused: